Uykunun Azaltılması, Enfeksiyon Hastalıklarını Tetikliyor

0 62

Uzmanlar, uyku, egzersiz ve stres kontrolünün bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olduğunu belirtirken, uykunun azaltılmasının, enfeksiyon hastalıklarına yatkınlık geliştirmiş olduğu uyarısında bulundu.

Türk Böbrek Vakfından yapılan yazılı açıklamada, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları şöyle sıralandı:

“Yeteri kadar uyuyun bu şekilde yeterince melatonin salgılansın, sigara içmeyin, tütün ürünleri kullanmayın, sebzelerden ve meyvelerden yana zengin içerikli beslenin, düzenli ilaçlanma egzersiz yapın, sağlıklı bir kiloda kalın, enfeksiyondan korunmak için önlemlerinizi alın, söz gelimi ellerinizi düzenli ve uygun biçimde yıkayın, yiyeceklerinizi iyi pişirin, stres düzeyinizi azaltmaya çalışın.”

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Karadeniz de uykunun beden tamirindeki rolünün, bağışıklık sistemine olan etkisi ile ortaya konulduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Deneysel çalışmalarda, uyku yoksunluğu yapılan hayvanlarda, üç gün içerisinde, mide-bağırsak sisteminden kaynaklanan enfeksiyonlar sebebiyle ölüm gerçekleştiği gösterilmiştir. İnsanlarda da durum benzerdir. Örneğin dört gece boyunca, yalnızca dörder saat uyumalarına izin verilen insanlarda, beşinci gün grip aşısı yapıldığında, normal uyku sürelerini uyuyan insanlara göre bağışıklık yanıtı çok daha zayıf kalmıştır. Uyku hastalıklarının birçoğunda, bağışıklık sisteminin bozulduğu ve enfeksiyonlara yatkınlığın artığı gösterilmiştir.”

Uyku hastalıklarından bağımsız olarak, uykunun istemli olarak azaltılmasının da bağışıklığı düşürerek, özellikle enfeksiyon hastalıklarına yatkınlık geliştirdiğinin önemini vurgulayan Karadeniz, şunları kaydetti:

“Uykunun bağışıklık sistemi üzerine koruyucu ve geliştirici özelliğine örneğin, hasta olduğumuz zamanlarda uyku isteğimiz ve ihtiyacımızın çoğalması verilebilir. Keza hastalık durumda uyku artarak, bağışıklık sistemini toparlamaya çalışır. Bu, bir nevi vücut tamirinin gerçekleşmesini sağlamakta olan fiziksel bir savunma mekanizmasıdır. İmmün sistem hücrelerinin kendilerine has sirkadiyen yani günlük ritmi vardır ve tüm immün hücreler, herhangi bir saldırıda, uyku sırasında en üst düzeye ulaşır. İmmün sistemin hafızası derin NREM uykusunda (NREM 3 evresi) sağlanır. Yani vücuda giren bir mikrobun tanınması ve buna cevap olarak ortaya çıkan antikor üretimi derin NREM uykusu sırasında gerçekleşir. Hastalık durumda uyku artarak, bağışıklık sistemini toparlamaya çalışır.”

“Temel Vitamin Ve Mineraller Kişilerin Gereksinimleri Doğrultusunda Alınmalı”

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk ise Kovid-19 salgını sebebiyle zor bir süreçten geçildiğine değinirken, özellikle mevsimsel hastalıkların da baş gösterdiği bugünlerde insanların bağışıklık sistemini nasıl güçlendirecekleri arayışına girdiğini belirtti.

Alınacak takviyelerin bazı durumlarda profesyonela danışılarak ve gereklilik halinde bir takım testler yaptırılarak tüketilebileceğine dikkat çeken Erk, şunları ifade etti:

“Temel vitamin ve mineraller kişilerin gereksinimleri doğrultusunda alınmalıdır ancak bizim önereceğimiz konular, bir profesyonel desteği gerektirmeden kendi yaşam kalitenizi dolaylı olarak sağlığınızı ve bağışıklığını etkileyecek önemli unsurlardır. Sağlıklı beslenme, egzersiz, stres kontrolü ve uyku… Büyükannelerimizin dediği ‘Çocuk uykuda büyür’ tanımı bugün tüm bireyler için geçerlidir ve bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır.”

Kaynak:cnnturk.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.