Yaz Aylarında Görülen Enfeksiyon Hastalıkları

0 42

Yaz sıcaklarının gelmesi ve normalleşme sürecinin başlamasıyla, tatil planları da yapılmaya başlandı. Koronavirüsün denizden ya da havuzlardan bulaşmayacağını uzmanlar açıkladı. Fakat havuzlardan kapabileceğimiz başka enfeksiyonlar mevcut! Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, açıkladı.

Denizden yararlanılacak bir tatil bölgesine gidiyorsak; bulunduğumuz ortam neresi olursa olsun, plajlar dahil insanlara belli bir mesafede (bildiğimiz gibi bu iki metreye kadar olabilir) uzak durmak durumundayız. Olağanüstü büyük olan deniz suyu, virüsler için bir depo olamaz. Bu bakımdan deniz suyundan, hatta havuz sularından; koronavirüsün insanlara ulaşması olanaklı değildir. Esasen bunun gibi virüsler; aşırı nem ve ıslaklığa karşı duyarlıdırlar ve onlar için bir avantaj değildir, tam tersine bu bizler için avantajdır. Bu bakımdan denizlerden yararlanmanız için bir engel yoktur.

Tatilimizi geçirdiğimiz sürede; sağlığımızı bozacak davranışlardan kaçınır, sosyal mesafe kuralına uyar, iyi beslenir ve kendimize iyi bakarsak bu zorlu virüse karşı daima, daha avantajlı durumda olacağımız bir gerçektir.

Yaz Aylarında Sık Karşılaşılan Bu Enfeksiyonlara Dikkat!

Göz Enfeksiyonları

Yüzme havuzları, sıcak ve nemin etkisi ile bazı enfeksiyonların yayılımını kolaylaştırır. Havuz suyunun dezenfeksiyonunda yararlanılan klor bazlı maddelerin uygunsuz kullanımı tahrişlere, kornea yüzey bozukluklarına ve gözün bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Belirtileri çapaklanma, kızarıklık, bulanık görme, kaşıntı, yanma ve batmasıdır. Gözlerinde enfeksiyon olan kişiler, diğer havuz kullananların sağlığını düşünerek bulguları düzelinceye kadar havuz kullanmamalıdır. Lens kullananların ise havuza lensleriyle girmemeleri uygun olur.

Havuza lensleriyle giren kişilerde, şiddetli göz ağrılarının olması çeşitli enfeksiyonlardan dolayı olabilir. Bu sebeple havuza veya denize girerken havuz gözlüğü kullanımı önemlidir.

Sindirim Sistemi Enfeksiyonları

Havuzlardan bulaşan enfeksiyonların en başında, sindirim sistemi enfeksiyonları gelmekte ve bu durum kendini bulantı ve/ya da ishal ile kendini göstermektedir. Rotavirüs, Hepatit A, Salmonella, Shigella, E. Coli (Turist İshali) dahil olmak üzere çok çeşitli virüs ve parazitler su sirkülasyonu ve klorlamanın yetersiz olduğu havuzlarda uzun zaman canlılığını koruyabildiği için bu mikropları içerisinde barındıran havuz suyunun yutulması ile ortaya çıkar.

Genital Bölge Ve İdrar Yolu Enfeksiyonları

Daha çok uygunsuz şartlara sahip havuzlardan kaynaklanan, idrar yolu enfeksiyonları ve kadınlarda görülen vajinit de sık rastlanılan ve rahatsızlık verici olduğu enfeksiyonlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu enfeksiyonlar idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, bel ve kasık ağrısı, genital bölgede ağrı, kaşıntı ve akıntı gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Genital siğiller (HPV) de, havuzlardan bulaşabilmektedir.

Kaynak:cnnturk.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.