Kıllanma fazlalığı neden tedavi edilmeli

0 12

İnsan bedeninde 100 bini saçlı deride olmak üzere yaklaşık 5 milyon kıl vardır. Ergenlikten evvel bedende bulunan yumuşak ve açık renkli ayva tüyü kılları (vellüs), ergenlik devrinde üretilen erkeklik hormonu (androjen) nedeniyle cinse has bölgelerde kalın ve koyu renkli kıllara (terminal) dönüşür. Olağanda bayanlarda göğüs başında birkaç siyah kıl dışında göğüs ve omuzda siyah kıl bulunmaz. Yüzde, göğüs başında, karın ve belin alt tarafında çok fazla olmayan kıllanma olağan olarak kabul edilir.

Kadınlarda kıllanma fazlalığı (Hirşutizm), erkeklik hormonuna hassas bölgelerde (örneğin üst dudak, çene, göğüs, karın, sırt ve belde) kalın ve koyu renkli kılların fazlalığı formunda ortaya çıkan erkek tipi kıllanmadır. Erkeklik hormonu fazlalığı durumunda yüz, boyun, göğüs, karın, sırt ve belde fazla kıllanma meydana gelir.

Kadınlarda kıllanma fazlalığı, aslında bayanlarda yaygındır ve erişkin bayanların % 5 – 10‘unda saptanmaktadır. En sık 15-16 ila 45-50 yaşları ortasında görülmektedir. Haklı olarak bayanlar için çok rahatsız edici bir problemdir. Lakin birçok bayan bu sorunu çok fazla lisana getirmez ve tabibe gitmez. Kıllanma artışı olan bayanlar, estetisyen ya da kozmetik merkezlere başvurarak kıllardan kurtulmaya çalışırlar.

Erkeklik hormonların fazla salgılanması, bayanlarda kıllanmayla birlikte saç dökülmesine de yol açabilir. Bunun dışında hormon bozukluğu devam eder ve tedavi edilmezse seste kalınlaşma, sivilce oluşumu ve kas kitlesinde artma üzere şikâyetler de görülebilir.

Kıllanma fazlalığı, kozmetik bir dert üzere görünse de, birden fazla sefer temel sorun hormon düzeylerindeki düzensizliktir. Çoğunlukla altta yatan bir hastalık vardır. Hastalık nedeniyle erkeklik hormonu fazlalığı oluşur ve bu da kıllanma fazlalığına yol açar. Ekseriyetle kıllanma fazlalığı, over ve böbrek üstü bezinin sorunlarına bağlı ortaya çıkmaktadır. En sık da Polikistik Over Sendromu nedeniyle olur. Lakin kıllanma fazlalığı, önemli bir hastalığın göstergesi de olabilir. Bu nedenle kıllanma fazlalığı olan her genç kız, altta yatan hastalığın teşhis ve tedavisi için KESİNLİKLE DENETİM EDİLMELİ VE ARAŞTIRILMALIDIR. Geç kalmamak için kesinlikle teklifleri ve denetimleri yapılmalıdır. Birebir vakitte yapılan analizler ile en uygun tedavinin ne olduğu ortaya konulup böylece en tesirli ve en uygun tedavi verilebilir.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.