İşte C Vitamini Ve Kaynakları

0 43

Özellikle hastalıklara karşı C vitamini alımını birçoğumuz önemser; kimimiz besin yolu ile kimimiz takviyeyle tamamlamaya çalışırız. Birçoğumuz portakalın C vitamini kaynağı olduğunu biliriz ve çocuklarımız portakal yesin diye çabalarız. Peki, yaz mevsiminde ne yapacağız? Nedir başka kaynaklar? Gelin sizinle birkaç önemli noktaya değinelim ve sonrasında C vitamini kaynaklarına bakalım. Demir içeren besinlerle beraber tüketilen C vitamini, demir emilimini artırır. (Kırmızı et yanında bol limonlu salata tüketimi gibi)

C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve dolayısı ile su ile pişirilen yemeklerde kolaylıkla yemeğin suyuna geçecektir. Bu yüzden yemekleri az yağlı olarak pişirip suyunu çorbalarda kullanmanızı tavsiye ederim. Gebelik ve emziklilikte C vitamini ihtiyacı daha fazladır.

Burada bilmemiz gerekli olan önemli bir nokta da şudur ki: fazladan almış olduğumuz C vitamini vücutta depolanmaz, idrarla vücuttan uzaklaştırılır. Dolayısıyla gereğinden çok alınan C vitamini takviyesi bir işe yaramayacak hatta tam tersine vücudu olumsuz olarak etkiyecektir. Çocuklarınıza fazladan C vitamini vermenize hiç ihtiyaç yoktur.

C Vitamininden Zengin Sebze Ve Meyveler

Maydanoz
Yeşil sivri biber
Karalahana
Karnabahar
Ispanak
Çilek
Portakal
Limon
Greyfurt
Mandalina
Şeftali
Kuşburnu

Kaynak:cnnturk.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.