Anne Bebek Dostu Sezaryan Nedir?

0 70

Normal doğumun imkânsız olduğu durumlarda, sezaryen doğumun annenin ve bebeğin sağlığı için tek seçenek olduğunu dile getiren İskenderun Gelişim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sinan Erdoğan, normal doğumun avantajlarını anne bebek dostu sezaryen doğumda da gerçekleştirebilmenin mümkün olduğunu vurguladı.

Op. Dr. Sinan Erdoğan, “Doğumların büyük bir bölümü sezaryen ile gerçekleşmekte ve biz bu doğumlarda anne-bebek dostu sezaryen ilkelerine uymaya önem vermekteyiz. Annenin ve bebeğin fiziksel ve psikolojik sağlığını gözeterek, imkânlar el verdiğince anne-bebek bağlanmasına olanak sağlamakta olan anne ve bebeğin en özel anına saygı duyan bir sezaryen doğum yaklaşımıdır” açıklamasında bulundu.

Anne Bebek Dostu Sezaryenin Aşamaları

Anne bebek dostu sezaryenin aşamalarından söz eden Op. Dr. Sinan Erdoğan, “En önemli olan şey, anne adayına durumu ve alternatifleri ile alakalı onun anlayabileceği şekilde detaylı bilgi veriyoruz. Burada anne adayı ve doktor arasında iyi bir iletişim ve güven son derece önemlidir. Sezaryen kararı annenin içerisine sinmiş olmalıdır. Anne adayı elinden gelenin en iyisini yapmış olduğu bilincinde olmalı, sezaryen doğum için kendini veya doktoru suçlamamalıdır. Acil bir durum olmadığı sürece, genel anestezi yerine annenin uyanık olacağı spinal – epidural anestezi yöntemini tercih ediyoruz. Bebek doğarken ameliyathane ışıkları biraz kısmaya ve bebeğin ısı kaybını önlemeye çalışmaktayız. Bebek doğduktan sonra göbek kordonu hemen kesmiyor birkaç dakika bekleyerek bebeğin plasentadan olabildiğince fazla kan alması sağlamaktayız. Kordon kesildikten sonra, bebek ile annenin temasını ameliyat sırasında sağlamaktayız. Doğumdan sonra anne-baba ve bebek için sakin bir ortam sağlayarak, diğer aile fertleri izin verirse aile bağlanması destekliyoruz. Biz sezaryen doğumlarımız da bu ilkelere dikkat ediyor, bebek ve anneye saygılı bir doğum tecrübesi sunmaya çalışmaktayız” dedi.

Kaynak:gelisimhastanesi.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.