Anne Adayları Koronavirüse Karşı Dikkatli Olmalı

0 51

Dünyayı etkisi alan covid-19le mücadele hız kesmiyor. Yediden yetmişe herkesi etkileyen covid-19, anne adaylarında da büyük endişe yaratıyor. Anne adaylarının kafasında çok fazla soru var… Gebeler covid-19ten nasıl etkileniyor? Anne karnındaki bebeğe virüs bulaşır mı? Virüs anne sütünden çocuğa geçer mi? Hamile bayanlar covid-19ten korunmak için ne yapmalı? Anne adaylarının merak ettiği bütün bu soruları Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Özlem Evliyaoğlu Bozkurt TRT Haber için yanıtladı.

Gebeler Covid-19ten Nasıl Etkileniyor?

Bu virüs toplumdaki herkesi etkiledi. Bu gruplardan birisi de gebeler. Aslında gebelerimiz çok endişeliler. Çünkü hem kendileri için hem de bebekleri açısından risk var mı diye düşünüyorlar. Gebelik dönemi, fizyolojik ve immünolojik değişimlerden dolayı enfeksiyon hastalıkları açısından riskli bir dönem. Bu sebeple enfeksiyonlar gebelikte ağır seyredebiliyor. Mesela gripten sorumlu influenza enfeksiyonları, hamileler ve yaşlılarda daha ağır seyrediyor. SARS ve MERS gibi diğer covid-19 enfeksiyonları da gebelerde ağır seyretti. Ancak mevcut bilgilerimiz Yeni tip corona virüs’un gebeler açısından toplumdaki diğer bireylerden daha çok büyük bir risk oluşturmadığı yönünde. Ama yine de gebeler etkilenmiyor demek doğru değil. Çünkü eldeki bilgiler çok yetersiz. Üç-üç buçuk aylık bir süreçte Çin’den gelen veriler var… Hepsi gebeliğin son zamanlarına yakın hastaların doğumlarıyla ilgili. Erken gebelik döneminde ne oluyor bilmiyoruz. Ne zaman ki erken gebelikte bu enfeksiyonu geçirenler doğumlarını yapacaklar, ondan sonra diyeceğiz ki bu enfeksiyon gebelere çok da zarar vermiyor. Bunları söylemek için çok erken… Bu sebeple gebelerimizin tedbiren kendilerini riskli grupta kabul edip, azami koruma tedbirleri konusunda hassas davranmalarında fayda var.

Gebelerin Hangi Belirtilere Dikkat Etmesi Gerekmektedir?

En sık görülen covid-19 belirtileri yüksek ateş, öksürük, kas ağrısı, boğaz ağrısı ve halsizlik. Astım, kronik akciğer hastalığı, diyabet, hipertansiyon gibi rahatsızlığı olan ya da bağışıklık sisteminde problem bulunan gebelerin yüksek risk grubunda olduğunu söyleyebiliriz.

Anne Karnındaki Bebek Koronavirüsten Etkileniyor Mu?

Çin’den bildirilen az sayıdaki vakalarda Yeni tip corona virüs’a bağlı zatürresi olan gebelerin kordon kanında ve anne sütü örneklerinde virüs izlenmedi. Bebeklerin hepsi canlı ve sağlıklı doğdu. Ama bugünlerde, çok az sayıda bebekte de olsa virüsün, anne karnındaki bebeklere geçtiğine ilişkin bilgiler gelmeye başladı. Koronavirüslü doğan bir-iki bebek bildirildi. Ülkemizde ise şu anda bildirilen bir vaka yok. O sebeple çok düşük oranda da olsa virüsün anneden bebeğe geçme riski var.

Anne Adaylarının Bu Süreçte Rutin Hamilelik Kontrolleri İçin Hastaneye Gitmesi Sakıncalı Mı?

Rutin kontrol zamanı gelen gebelerin takipte oldukları kliniklerle iletişim kurarak lüzumsuz vizitlerden ve çok acil durumlar dışında acil servislere başvurmaktan kaçınmalarını öneriyoruz. Gebeler bu dönemde kontrole gitmeden önce bağlı oldukları sağlık merkezini veya hekimi arayıp ona göre gitmeliler. Elbette bir sorun var ise başvurudan kaçınmamaları gerekmektedir. Bebek kötü durumda olabilir, anne Yeni tip corona virüs korkusuyla hastaneye başvurmayabilir… Bu sefer de anne ve bebeğin başka sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabiliriz. Tüm gebeler, polikliniklere girişte kovid semptomları açısından sorgulanıyor.

Gebelere Virüsten Korunmak İçin Hangi Tavsiyelerde Bulunulabilir?

Esas amaç, enfeksiyondan korunmak olmalı. Gebeler, bilinmeyeni çok olan bir virüse karşı kendilerini riskli durumda kabul edip, azami koruma önlemi almalılar. Sosyal yalıtımı muhakkak uygulamalılar. El temizliğine dikkat etmeliler. Ev içinde olabildiğince dinlenmeye, evi sık sık havalandırmaya, grip ve benzeri semptomu olan evin diğer üyeleriyle yakın temasta bulunmamaya, havlu gibi özel eşyaları ayırmaya dikkat etmeliler. Ayrıca bol sıvı almaya, iyi yıkanmış taze sebze ve meyve yemeye, protein ağırlıklı beslenmeye, olabildiğince ev yemekleri yiyip hazır gıdalardan kaçınmaya özen göstermeliler. Sigaradan her şekilde uzak durmalılar. İlaç ve vitamin yardımlarını hekimlerine danışmadan kullanmamalılar.

Yeni Tip Corona Virüs Taşıyan Anne Adaylarının Doğum İşlemi Nasıl Olmalı?

Enfeksiyonu olan annelerde sezaryen ve erken doğum oranları fazla… Yeni tip corona virüs enfeksiyonu olan gebeler doğum için geldiğinde genel sağlık durumu, eşlik eden semptom, bulgu ve hastalıkları açısından ilgili branş hekimlerince değerlendirilmeli ve doğum şekline öyle karar verilmeli. Bu kararda kadın doğum uzmanının beraberinde anestezi, enfeksiyon, göğüs hastalıkları bölümlerinin de hasta ile alakalı görüşleri önemlidir. Bu hastalara Sağlık Bakanlığı tarafından tavsiye edilen şartlarda izole odalarda takip öneriliyor. Normal doğuma engel bir durum var ise ya da solunum sıkıntısı sebebiyle acil bir durum söz konusuysa sezaryen düşünülebilir.

Yeni Tip Vorona Virüs Anne Sütünden Bebeğe Geçiyor Mu?

Anne sütünden bebeğe enfeksiyon geçmediği düşünülüyor. Doğum yapan ve enfeksiyonu olan 6 gebenin anne sütünde virüse rastlanmadığı bildirildi. Ancak emzirme işlemi anne ve yenidoğanın yakın temasını gerektirdiğinden emzirirken damlacık yolu ile bebeğe bulaşma ihtimali var. Bu sebeple gebe ve yenidoğanın durumuna göre kadın doğum ve pediatrinin beraber karar vermesi gerekmektedir. İzolasyon kararı alındığında anne sütünün hijyen kurallarına uyularak pompa ile sağılması ve bebeğe verilmesi uygun olur. Anne sütü, zengin içeriğiyle bebeğin gelişmesini ve hastalıklardan korunmasını sağlamakta olan en mucizevi besin. Emzirmenin sağlayacağı faydalarla muhtemel rizikolar kişiye özgü değerlendirilmeli, emzirmenin yararlı olacağı düşünüldüğünde de genel hijyen ve korunma tedbirleri alınmalı. Emzirmeden önce elleri yıkamak, emzirme sırasında öksürmekten olabildiğince kaçınmaya çalışmak veya maske kullanmak bu önlemler arasında sayılabilir.

Kaynak:trthaber.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.