Çocukları Tehdit Eden; Oyun Parkı Ve Havuzlara Dikkat

0 51

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnara Heydarova, genelde 5 yaşından küçük çocukları etkileyen ve bir hayli bulaşıcı olan El-Ayak-Ağız hastalığına (EAAH) dikkat çekerek oyun parkı ve havuzlar konusunda ikazlarda bulundu.

Hastalığın temas, havayolu ve su yutma gibi pek çok şekilde bulaşabildiğine dikkati çeken Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnara Heydarova, “Hastalık genelde yaz ve sonbahar aylarında görülür. Hastalığın bulaşması, virüsü almış kişilerin tükürük, salya, serum, ciltteki kabarcıkların içerisindeki sıvı ya da dışkı teması ile olur. Hastalığın ilk haftası en fazla bulaş oranına sahip zaman dilimidir. Bazen semptomlar ortadan kalksa bile günler ya da haftalar boyunca bulaş süresi uzayabilir” dedi.

“Ağzın Arkasında Küçük Kırmızılı Lekeler Olarak Başlar”

“Hastalığın genelde 3 ila 7 günlük bir kuluçka dönemi olduğunun önemini vurgulayan Uzm. Dr. Heydarova, “Sonrasında ateş (24-48 saat sürer ve genelde ilk semptomdur), iştahsızlık, boğaz ağrısı, halsizlik ile başlar. Ateş başladıktan 1-iki gün sonra, ağız içerisinde herpangina denilen ağrılı yaralar gelişebilir. Genelde ağzın arkasında küçük kırmızı lekeler olarak başlar, su toplayarak ağrılı duruma gelir. Avuç içlerinde ve ayak tabanlarında da bir ya da 2 gün boyunca, kırmızı lekeler, bazen de kabarcıklar biçiminde deri döküntüleri gelişebilir. Döküntüler dizlerde, dirseklerde, kalça ya da küçük çocuklarda özellikle genital bölgede de görülebilir” ifadelerini kullandı.

El Ve Ayak Tırnağı Kaybı Bildirildi 

“Uzm. Dr. Heydarova, şöyle devam etti:”Çoğu çocuk hastalığı hafif geçirir ya da hiç semptomları olmaz. Ancak az sayıda vakada daha şiddetli, ensefalit (beyin iltihabı) ya da polio benzeri felç, viral ya da aseptik menenjit gibi ağır seyredebilir. Bulaş riski bir hayli fazla. Enfekte bir kişi ile yakın temasla, hava yolu ile, bebek bezi değiştirmek gibi enfekte kişinin dışkısıyla temastan sonra, kontamine olmuş nesnelere ve yüzeylere, temas sonrası ellerin yıkanmadan göze, ağza ya da burna dokunulmasıyla söz gelimi oyun parklarında çocukların aynı nesnelere dokunması, teması ile yüzme havuzlarındaki gibi durgun suların yutulmasıyla bulaşıcılık mümkün. El, ayak ve ağız hastalığından sonra birkaç hafta içerisinde, çoğu zaman çocuklarda ortaya çıkan el ve ayak tırnağı kaybı bildirilmiştir. İncelenen vakalarda tırnak kaybının geçici olduğu ve tırnakların tedavi gerektirmeden tekrar geldiği görülmüştür” değerlendirmesinde bulundu.

“Kesinlikle Aspirin Kullanmayın”

Bir uzmana danışmadan ilaç kullanımının bir hayli riskli olduğunun önemini vurgulayan Uzm. Dr. Heydarova, “Tedavide direk etkin bir antiviral ajan yoktur. Antipiretik analjezikler kullanmak mümkündür. El-Ayak-Ağız Hastalığında kesinlikle Aspirin kullanılmamalıdır. Ağızdaki yaraların bakımı için lokal uygulamalar, ağız spreyleri, vitamin ve eser element (çinko) desteği verilebilir. Deri lezyonlarının bakımında serum fizyolojik ile yapılacak bakım çoğu kez yeterlidir. İlave bakteriyel bir enfeksiyon yoksa antibiyotik verilmemelidir” dedi.

El Hijyeni Çok Önemli

El hijyeninin önemine değinen Uzm. Dr. Heydarova, “El, ayak ve ağız hastalığına sebep olan virüslere karşı halen bir aşı bulunmamaktadır. El yıkama alışkanlığının çocuklara kazandırılması önemlidir. El yıkamak en önemli koruyucu uygulamadır. Oyuncakların ve çocukların bulunduğu ortamların temizliği önem arzeder. Virüs çok fazla dayanıklı olmadığı için sabunla dahi etkisiz hale gelebilmektedir. Hasta çocukların özellikle ateşli olduğu dönemlerdeki yalıtımı, hastalığın bulaşıcı riskini ciddi anlamda etkilemektedir” diye konuştu.

Kaynak:sondakika.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.