Sıcak Hava Anne Ve Bebeğin Sağlığını Tehdit Ediyor!

0 57

Sıcak havalardan en çok etkilenenlerin başında gelen anne ve bebeklerin sağlığı sıcakların artmasıyla risk altında. Yaz aylarında gebelerin alması gerekli olan önlemler hakkında açıklamalar yapan Doç. Dr. Cihan Karadağ, sıcağın etkisi ile yaşanan baş dönmelerinin istenmeyen kaza ve komplikasyonlara yol açabileceğini belirtti.

Sıcak havalarda hastaneye başvuran gebe sayısında artış olduğunu dile getiren Doç. Dr. Cihan Karadağ, Annenin hem kendini hem de bebeğini sağlıklı tutmak için yoğun bir biçimde çalışan vücuda bir de soğutma görevi eklenince vücut yoruluyor. Aşırı terleme, mide bulantısı, baş dönmesi ve kramplar aşırı sıcaklamanın belirtileri arasında yer almakta. Vücut sıcaklığı 39 derece ve üzeri olan gebelerde sıcak çarpması ve dehidratasyon yani sıvı azlığı riski bir hayli artıyor. Dehidratasyon ise tansiyon düşüklüğüne yol açabiliyor. Tansiyonu düşen gebelerde sık olarak baş dönmesi ve bayılacak gibi olma şikayetleriyle karşılaşıyoruz. Bu durumlar da maalesef gebelerin düşüp yaralanmasına, hatta düşmeye bağlı anne ve bebek sağlığını tehdit eden komplikasyonlar oluşmasına neden oluyor ifadelerini kullandı.

Bol Su İçmek, Tuz Ve Kafein Tüketimini Sınırlandırmak Önemli

Anne ve bebek sağlığının korunması için gebenin sıcak çarpmasından ve dehidratasyondan korunması gerektiğini dile getiren Karadağ, Özellikle yaz mevsiminde çok yüksek derecelere ulaşan sıcaklıklar hamile kadınları zorluyor. Fakat yapılacak birkaç basit şey ile sıcak basması sorunundan kaçınmak mümkün. Aşırı sıcaklardan korunmanın ilk yolu özellikle günün en sıcak zamanı olan öğle saatlerinde olabildiğince dışarı çıkmamak. Yaz aylarında gebelerin serin ve gölge yerlerde oturması, dinlenmesi gerekmektedir. Ağaç gölgesi gibi doğal serinlikler ya da klima, vantilatör gibi yapay soğutucularla gebelerin sıcak havayla temastan kaçınmasını öneriyoruz diye konuştu.

Vücudu soğutmanın en iyi yöntemlerinden birinin ılık duş almak olduğuna dikkati çeken Karadağ, Gün içinde ya da gece yatmadan alınacak bir ılık duş, gebenin rahatlamasına ve dinlenmesine yardım ediyor dedi. Karadağ, ayrıca beslenmenin de gebelerin sıcak çarpmasından korunmada önem vermesi gerekli olan bir nokta olduğunu söyleyerek, Gün içinde bol bol sıvı tüketilmeli ve dışarı çıkarken muhakkak bir şişe su bulundurulmalı. Ayrıca kafein ve tuz tüketiminin de sınırlandırılması gerekiyor açıklamasında bulundu.

Sıcak Havada Egzersiz Yapmak Vücut Sıcaklığının İyice Yükselmesine Neden Oluyor

Sıcak çarpmasını engellemek için kıyafet seçiminin de doğru yapılması gerektiğini dile getiren Karadağ, Gebelerin sıcaklarda hava alan, rahat, hafif, bol ve keten gibi doğal kumaşlardan yapılmış giysileri tercih etmesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca dışarı çıkarken muhakkak şapka takılmasını ve bu şapkanın da kovboy şapkası dediğimiz enseyi de kapatan tarzda olmasını istiyoruz dedi.

Karadağ ayrıca gebelere, güneşe çıkarken en az 30 SPF koruma faktörü olan güneş kremlerini kullanmalarını ve kremi dışarıda olunan her iki saatte bir tekrar sürmelerini önerdi ve sözlerine şöyle devam etti:

Hareket etmenin ve aktif olmanın sağlıklı bir gebelik için çok önemli. Fakat gebelere aşırı sıcaklarda egzersiz yapmamalarını söylüyoruz. Çünkü sıcak havada egzersiz yapmak vücut sıcaklığının iyice yükselmesine neden oluyor. Egzersiz yapmak isteyen gebelere günün daha serin saatlerinde, hafif hareketlerle spor yapmalarını öneriyoruz. Bu arada hamilelerin spa, hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan da uzak durmasını istiyoruz. Çünkü bu mekanlar vücut sıcaklığını artırıyor ve bu durum gebelikte artan kan dolaşımı ile birleştiğinde olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Gebelerden sauna veya hamam keyfini gebelik sürecinin bitimine kadar ertelemesini talep ediyoruz.

Kaynak:milliyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.