Yaz Mevsiminde Tetiklenen 4 Hastalık!

0 53

Güneş, deniz, kumsal… Yaz mevsimi denildiğinde aklımıza öncelikle zihnimiz ile bedenimizi dinlendirebildiğimiz ‘tatil’ geliyor şüphesiz. Fakat sıcak hava, hijyen şartlarındaki olumsuzluklar ve terlemek, bazı jinekolojik sorunların tetiklenmesine neden olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Jale Dağ Ağca, sıcak yaz mevsiminde kadınlarda daha sık görülen 4 hastalığı anlattı; önemli tavsiyeler ve ikazlarda bulundu!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Jale Dal Ağca, tatilde sağlığınızı riske atmamak için bazı kurallara muhakkak uymanız gerektiğine dikkat çekerek, “Aşırı kalabalık ve su sirkülasyonunun iyi olmadığı havuzlara girilmemeli. Havuz öncesi ve sonrası muhakkak duş alınmalı. Genital bölgenin nemli kalmaması için pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli. Ayrıca nemli iç çamaşırları, ıslak mayo ya da bikininin değiştirilmesi de çok önemli. Sağlıkla ilgili bir problem geliştiğinde ise kendi kendini tedavi etmeye çalışmak yerine, en kısa bir süre içinde bir uzmana başvurulmalı” diyor.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu; sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, sürekli idrarın olması hissi, karın ve kasık ağrısı, idrarda renk ile koku değişikliği gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Yaz aylarında, havuz ve denize sıkça girilmesi sebebiyle görülme sıklığı daha da artıyor. Yakınmalar oluştuğunda zaman kaybetmeden doktora başvurmayı ihmal etmeyin, aksi takdirde tedavi süreci uzuyor, enfeksiyonun böbreklere sıçraması gibi komplikasyonlar oluşabiliyor.

Korunmak İçin…

* Sıcak havalarda daha fazla sıvı kaybediyoruz. Bu sebeple susamayı beklemeden gün içerisinde 2 – 2.5 litre su içmeniz çok önemli.
* İdrarınızı kesinlikle tutmayın.
* Genital bölge temizliğinizi önden arkaya doğru yapın.
* İdrarınızın steril olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla temiz olmadığını düşündüğünüz tuvaletlerde idrar yaptıktan sonra yalnızca tuvalet kağıdıyla kurulanın.
* Havuz veya denizden çıktığınızda muhakkak mayo/bikininizi değiştirin. Islak mayo vajenin ısısını düşürerek yararlı mikropların yerine zararlı mikropların çoğalmalarına, böylece enfeksiyonlara neden oluyor.
* Havuz sonrası duş almayı ihmal etmeyin.

Vajinal  Mantar Enfeksiyonu

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Jale Dal Ağca vajinal mantar enfeksiyonunun özellikle yaz mevsiminde genital bölgenin nemli kalmasıyla ilişkili olarak en sık görülen genital enfeksiyon olduğunu belirterek, “Kaşıntı, genital bölgede yanma, huzursuzluk hissi, idrar yaparken yanma, peynirimsi akıntı ve ilişki sırasında ağrı gibi yakınmalara neden oluyor” diyor.

Korunmak İçin…

* Pamuklu iç çamaşırlarını tercih edin
* Nemli iç çamaşırlarınızı, ıslak mayo-bikininizi değiştirmeyi ihmal etmeyin
* Havuz yerine denize girin
* Dar, hava geçirgenliği az, sentetik ve terleten kıyafetlerden kaçının
* Kalorisi yüksek, şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak kalın. Ayrıca bağırsak floranızı sağlıklı tutmak için probiyotikli gıda ve takviyeleri ihmal etmeyin.
* Vajinal nemi arttıran günlük pedler kullanmayın. Mutlaka kullanmanız gerekiyorsa pamuklu olanları tercih edin ve sık sık değiştirin.

Bakteriyel Vajinosiz

Bakteriyel vajinozis; genital bölge florasının bozulması, sağlıklı bir vajinal ortamda vajen PH’sını asidik tutan laktobasillerin azalması ve kötü mikropların artmasıyla karakterize bir tablo. Genital bölgede batma, yanma, kaşıntı, özellikle ilişki ve adet sonrası dönemde artan kötü kokulu akıntıyla kendini gösteriyor.

Korunmak İçin…

* Genital hijyeninize dikkat edin. Genital bölge temizliğinizi önden arkaya doğru yapın.
* Çok kalabalık ve su sirkülasyonunun iyi olmadığı havuzlara girmeyin. Havuz öncesi ve sonrası muhakkak duş alın.
* Vajinal duş mevcut vajinal enfeksiyonları yayıyor, koruyucu bakteri kaybına neden oluyor. Genital bölge florasını bozabilecek vajinal duş uygulamasından sakının. Kokulu sabunlar, genital spreyler, pudralar, deodorantlar ve sentetik dokulu pedler kullanmayın. Dış genital bölge temizliğinde kullanacağınız en iyi şey su ve bu bölgeye uygun sabun veya intim şampuanlardır.
* Tamponla kısa süreli denize girebilirsiniz, fakat havuza girmemeye özen gösterin. En kısa bir süre içinde tamponunuzu değiştirin.

Kaynak:cnnturk.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.