“Bebeklerdeki Kabızlık Anneden Kaynaklanabilir”

0 39

Okul öncesi çocukların yüzde 3’ünde kabızlık görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Ayşegül Parlak “Bebeklerde en sık nedenler arasında annenin kabız olması ve az su tüketimi, ek gıdaya başlandığı dönem, tuvalet alışkanlığı kazandırılması aşamasında, fazla inek sütü tüketmesi, kan ilacı kullanmış olduğu dönemde görebiliyoruz” diyerek konuyla ilgili bilgi verdi.

Konstipasyon yani kabızlığın hem çocuk hem de ailesinin yaşam niteliğini bozan çok büyük bir sorun. Okul öncesi çocukların yaklaşık yüzde 3’ünde, okul çağındaki çocukların ise yüzde 1 ile 2’sinde kabızlık görülüyor.

Dışkılamada güçlük ya da gecikme kabızlık olarak ifade edilse de tanı kriteri olarak; haftada 3’ten daha az sayıda dışkılaması, dışkının sert ve parça parça olması, dışkılama sırasında zorlanarak ve ağrı çekme şikayetlerinin olması gerekmektedir.

Kabız bebeklerde huzursuzluk, karında şişlik, sürekli ağlama, sert kakaya bağlı makatta çatlak görülürken daha büyük çocuklarda karın ağrısı, makattan kan gelmesi, dışkı kaçırma, idrar yolu enfeksiyonları ve iştahsızlık görülür.

Çocukluk dönemindeyse yanlış beslenme, hormonal ve metabolik bozukluklar, tuvalet alışkanlığı kazandırma, tuvaleti erteleme, bağırsakta ya da onu uyaran sinirlerde bozukluk, kullanılacak olan ilaçlar ve psikolojik nedenlere bağlı kabızlık görülüyor.

Çocuklarda kabızlık en sık ek gıdaya geçiş ve tuvalet alışkanlığının kazandırılması zamanlarında görülüyor
Bebeklerde en sık nedenler arasında annenin kabız olması ve az su tüketimi, ek gıdaya başlandığı dönem, tuvalet alışkanlığı kazandırılması aşamasında, fazla inek sütü tüketmesi, kan ilacı kullanmış olduğu dönemde görebiliyoruz.

Çocuklarda az su tüketimi, lifli besinler yerine abur cubur, bol karbonhidratlı ve fastfood tarzı beslenme bozukluklarında kabızlık görebiliyoruz. Özellikle pilav, makarna, pirinç lapası, patates, muz, fazla süt tüketimi de kabızlığa neden olabiliyor.

Kaynak:milliyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.