Görülme Yaşı 20’lere İndi! Varislere Karşı 6 Etkili Önlem

0 50

Varis oluşumu her ne kadar ilerleyen yaş ile beraber paralellik gösterse de yaş, bacaklardaki varis oluşumu için sayılabilecek sebeplerden yalnızca biri. Normalde kalıtım ve ilerleyen yaş yanında, yaşam tarzının da varislere yol açtığını biliyoruz. Fakat genç neslin bilgisayar oyunları oynama ya da televizyon izleme sebebiyle saatlerce hareketsiz biçimde zaman geçirmesi, kötü beslenmesi, egzersiz yapmaması ve kilogram alması varislerin erken yaşlarda görülmesine sebep olabiliyor.

Varis Oluşumunda Farklı Etkenler Etkili

Varis oluşumu çeşitli nedenlere bağlı şekilde artar. Kalıtımsal faktörler, hamilelik, aşırı kilolu olmak ya da obezite, günlük hayatta devamlı oturmak ya da devamlı ayakta durmak, kısıtlı fiziksel aktivite, farklı nedenlerle yatağa bağımlılık, dolaşımı etkileyecek ilaç kullanımı, uzun zaman güneş banyosu yapma, devamlı dar kıyafetler ve yüksek topuklu ayakkabı giyme sebepler arasında sıralanabilir. Fakat gençlerde varis sıklığının artmasının asıl sebebi çağın yanı sıra getirdiği değişimlerdir. Z kuşağı olarak tanımlanan gençler zamanlarının önemli bir bölümünü mobil cihazlar ve bilgisayarlar karşısında geçirmekte ve hareketsiz bir hayat tarzı benimsemekte. Bu da yanı sıra özellikle kalıtımsal yatkınlığı olan bireylerde çok genç yaşlarda varis oluşumuna sebep olabilmektedir.

Genç Anne Adaylarında Da Varis Riski Mevcut

Gebeliğin başlangıç dönemlerinden itibaren bacaklarımızda kirli kanın göllenme yapma olasılığı artar. Bu durum 30’lu yaşlardan sonra daha sık olsa da genç yaştaki anne adaylarında da bu risk mevcuttur. Hamilelikteki kilogram artışı yanında yine bu dönemde artan kan hacmi ve hormonal değişimler de varislere yol açarlar. Ailenizde varis hikayesi olsun olmasın, doktorunuzla hamilelik sırasında gelişen/gelişebilecek varislerinizle ilgili görüşmeyi ihmal etmeyin. Hamilelik sırasında ortaya çıkan kılcal varislerin bir kısmının 3 ay içerisinde kendi kendine yok olabileceklerini ancak bu süreyi aşan varislerin tedavi gerektirdiklerini unutmayın.

Genç Yaşta Obezite Varis Oluşumunu Tetikliyor

Tüm dünyada genç nüfustaki kilogram artışı önemli bir problem haline gelmiş durumda. Hareketsiz yaşam tarzları ve kötü beslenme alışkanlıkları çocuklarda ve gençlerde obezite riskini de yanı sıra getiriyor. Genç yaşta gelişebilen obezite, erişkin hastalıkları arasında sayılan uyku apnesi ve aralarında varislerin de bulunduğu kalp damar hastalıklarının 18 yaşından önce karşımıza çıkmasına yol açıyor. Aşırı kilogramlu bir çocukta ven hastalığı-varis gelişme riski, sağlıklı bir kilogramya sahip çocuktan çok daha fazla. Ve bu durum 20’li yaşlarda görülebilmektedir.

Giyim Tercihleri Varislerde Etkili

Genç yaşta olsanız, hergün düzenli egzersiz yapsanız, sağlıklı beslenseniz ve gün içerisinde mümkün olduğunca hareketli bir hayat sürseniz de, eğer kan dolaşımına olumsuz etki eden giyim tercihleriniz varsa, varislere davetiye çıkarabilirsiniz. Bu durum, bacaklarınızda istenmeyen kılcal damarların oluşumuna yol açacaktır. Eğer tercihiniz yüksek topuklu ayakkabılar ve dar pantalonlar yönünde ise riskin daha da artacağını unutmayın.

Kaynak:cnnturk.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.