Genetik Beslenme Şekli Böbrek Taşına Sebep Olabilir

0 72

Her 100 çocuktan 5’inde böbrek taşı problemi görüldüğüne işaret eden Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Şafak Karaçay, çocuklar ve bebeklerin şikayetlerini ifade edemediklerini belirterek genetik faktörlere ve beslenme şekline dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Yetişkin hastalığı gibi görülen böbrek taşı sorunları çocuklarda da sık karşılaşılabilen problemlerden biri. Genetik faktörlerin önemli etkisi olduğu bilinen çocuklarda böbrek taşı oluşumlarının, özellikle böbrek taşı kuşağında bulunan Türkiye açısından değişik bir önemi olduğunu dile getiren Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Şafak Karaçay, konu hakkında önemli açıklama yaptı.

Bu sorunun yalnızca böbrekler olarak sınırlandırılmaması gerektiğini üriner sistem olarak tanımlanan ve idrar yollarını da kapsayan toplayıcı sistemdeki tüm taş oluşumlarının bu grupta yer aldığını dile getiren Doç. Dr. Şafak Karaçay, “Bebek ve çocuklarda böbrek taşı, sık görmüş olduğumuz bir rahatsızlık. 100 çocuktan 5’inde görebildiğimiz kadar yüksek oranlarda saptayabiliyoruz” ifadelerini kullandı. Çocuklar ve bebeklerin böbrekleriyle ilgili yaşadığı problemleri dillendiremedikleri için ara sıra fark edilmediğini veya farklı problemlerle karıştırıldığını hatırlatan Doç. Dr. Karaçay, dikkat edilmesi gerekli olan belirtiler konusunda şunları anlattı:

“Özellikle bebeklik döneminde, bebekte huzursuzluk, kabızlık veya ağlama nöbetlerinde böbrek taşından şüphe duyuluyor. Sonuçta bebekte bu belirtilerle kendini gösterebilen yüzlerce sebep olabilse de bunlardan bir tanesinin de böbrek taşı veya üriner sistem sorunu olduğu göz önünde bulundurulmalı. Buna bağlı şekilde gerekli laboratuvar incelemelerin yapılması gerekir. Daha büyük olan ve ağrılarını tarif edebilen çocuklarda ise ağrı, idrarda kırmızı veya pembe renk değişiklikleri, hematüri dediğimiz idrarda kan hücrelerinin görülmesi gibi durumlar uyarıcı olmalı. Bu durumda da idrar tahlili ve ultrason tanıyı koymada yardım edecektir.”

Doç. Dr. Şafak Karaçay, çocuklarda görülen böbrek taşlarının tedavi metotları hakkında şu bilgileri verdi:

“Taşın ebatı 5- 6 milimetrenin üstüne çıkan çocuklarda artık cerrahi girişimi yapmak gerekmektedir. Çünkü bu taşların idrar yollarından kendi kendine düşmesi pek mümkün değil. Son senelerde çocuklarda eskiye kıyasla çok daha fazla kapalı yöntemler söz konusu. Cerrahiyle idrar yollarına endoskopik yöntemle girip, lazer ile taşları parçalamak ya dışardan çok küçük bir kesi yaparak böbreğe ulaşarak lazer ile taşı parçalayıp düşmesini sağlamak mümkün. Çok daha büyük taşlarda ise uygun olan vakalarda, ESWL dediğimiz solar ses dalgalarının kullanılarak bu böbrek taşlarının kırılması da tercih edilen bir yöntem.

Kaynak:cnnturk.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.