Pediatri Çocuk Kardiyolojisi

0 152

Pediatri Çocuk Kardiyolojisi

Çocuk kardiyolojisi biriminin amacı doğumsal veya doğum sonrasında gelişen, kalp hastalığı bulunan çocuklara ve anne karnındaki bebeklere sağlık hizmeti sağlamaktır. Çocuk yaş grubuna uygun tetkik araçları ve tanı – tedavi hizmetleri verilir. Pediatri çocuk kardiyolojisi bölümünde anne karnındaki bebeklerden 18 yaşını doldurmamış ergenlere kadar bütün çocukların kalp sağlığı ile ilgilenen tıp branşıdır.

Bu bölüm kalp sağlığını tehdit eden hastalıkların teşhis ve tedavisi ile takibinden sorumludur. Cerrahi operasyon gerektiren tedavilerde ise çocuk kalp ve damar cerrahisi bölümü tarafından gerçekleştirilir. Operasyon sonrasındaki takipler ise pediatrik kardiyoloji doktorları tarafından gerçekleştirilir.

Bebeğin Kalbinde Sorun Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Konjenital kalp hastalıklarının belirtileri kendisini farklı şekilde ortaya çıkartabilir. Bu belirtiler rutin kontroller sırasında ya da anne babanın fark etmesiyle birlikte tanı koydurucu olabilir. Bebeğin kalbinde sorun olduğu şu şekilde anlaşılır;

  • Yeni doğan ve bebeklik çağında emme sırasında yorulma terleme ve emememe
  • Kilo almada güçlük çekme
  • Sık soluk alıp verme
  • Zorlu solunum ve buna bağlı olarak morarma
  • Bebekte çabuk yorulma, çarpıntı ve göğüs ağrısı belirtiler arasında sayılır.
  • Gelişim bozukluğu ve bebeğin sürekli olarak huzursuz olması

Pediatri çocuk kardiyolojisi yukarıda yer alan sorunlar ile ilgilenir. Bebeğin kalbinde oluşan sorunlar ile pediatri çocuk doktoru ilgilenir.

Bebeklerde Kardiyoloji Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Yenidoğan bebeklerin sağlık kontrolleri arasında en önemli kontrollerden bir tanesi de kalp kontrolüdür. Doğuştan kalp hastalıklarının tespit edilmesi için pulseoksimetre kullanılır. Bununla birlikte yenidoğan bebek için pulseoksimetre testini doktorunuza sormalısınız.

Gebeliğin 18 – 20’nci haftasından sonra annenin karnından bebekte kalp hastalığının var olup olmadığının tespiti yapılabilir. Eğer bir kalp hastalığı tespit edilirse bebek henüz doğmadan gerekli olan tedbirler alınır.

Doğuştan kalp hastalığına sahip olan bebekler duktus damarının kapanması ile çok ağor bir kalp yetersizliği içine girer ve anında müdahalede bulunulmazsa hayatını kaybedebilir. Bu nedenle de PulseOksimetre testi doğumdan ilk 24 saat geçtikten sonra yenidoğanın taburcu edilmesinden önce yapılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.