Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanır?

0 51

Çocuklarda tuvalet eğitimi, küçük yaşlarda başlar. Burada çocuğun tuvalet eğitimi ile ilgili belirli terimleri başlıca öğrenmesi gerekiyor. Çocuklarda tuvalet eğitimine nasıl başlanır? Çocuğun hazır olduğu dönemde tuvalet eğitimi verilmesi, daha sağlıklı olur. Çocuk henüz hazır değilken eğitime zorlanması, kişisel gelişimi açısından zararlıdır.

Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

  • Çocuğun bezini kirlettiği zaman rahatsız olduğunu ebeveynlerine ifade etmesi
  • Tuvaletini yaptığı zaman bu durumu ifade etmesi
  • Bezin gün içerisinde 2 saatten daha fazla temiz kalması
  • Tuvalet ihtiyacını söylediğinde ve bu durumun rutin haline getirildiğinde
  • Çocuğun bez kullanmaktan rahatsız olmaya başlamasıyla ve bunu kişisel olarak ifade etmesiyle, tuvalet eğitimine hazır olduğu anlaşılabilir.

Çocuklarda tuvalet eğitimine nasıl başlanır? Çeşitli belirtiler doğrultusunda, çocuğa tuvalet eğitimi ile ilgili detayları öğretmelisiniz.

2 Yaşındaki Çocuğa Tuvalet Nasıl Öğretilir?

  • 2 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi verilirken, ilk olarak lazımlık kullanabilirsiniz. Lazımlığa oturmaya başladıktan sonra çocuğa tuvalet eğitimi ile ilgili detayları anlatmanız gerekiyor.
  • Çocuk tuvaletini yaptığı zaman ona övgüde bulunulmalı. Fakat burada aşırıya kaçınılmaması önerilir.

Tuvalet eğitimi; Çocuk bezden sıkıldığında ve tuvalet ihtiyacını ifade etmeye başladığında verilmelidir. Aksi takdirde tuvalet eğitimi çocuk açısından zorlayıcı olur. Bu durum kişisel gelişimine ciddi oranda etki eder. Psikolojik açıdan da risklidir. 2 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi vermeden önce çocuğun tuvalet eğitimi almaya ne derecede hazır olduğu dikkate alınmalı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.