Boğmaca Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

0 32

Boğmaca, yüksek bulaşıcı etkiye sahip bir rahatsızlıktır. Akciğerler ve hava yolunda görülen bir hastalık olarak bulunur. Antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Fakat ilerleyen vakalarda antibiyotikle tedavi gerçekleşmez. Peki boğmaca nedir, nasıl tedavi edilir?

Boğmaca Hastalığına Ne İyi Gelir?

Boğmaca hastalığına, hastane ortamında oksijen ve intravenöz verilmesi ile tedavi gerçekleşmektedir. Burada hastanın iyileşmesi için bol bol dinlenmesi ve sıvı tüketmesi gerekir. Ateşini düşürmek için doktor önerisi ile verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Boğmaca Nasıl Bir Hastalıktır?

Boğmaca, her yaştaki bireyde görülür. 5 yaşından küçük çocuklarda ağır seyreden bir hastalıktır. Solunum yoluyla bulaşıcıdır. En temel belirtisi, aralıksız öksürük nöbetleridir. Aralıksız öksürük nöbetleri başladığı sırada evde müdahale etmeden, doktor kontrolü gitmelisiniz. Aksi takdirde beraberinde istenmeyen rahatsızlıklar oluşabilir.

Boğmaca Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  • Boğmaca tedavisinin yaklaşık olarak iyileşme dönemi, 1 ve 3 hafta arasında değişir. İyileşme evresinin ikinci döneminde, gerileme görülmektedir.
  • Öksürükte azalma başlaması, iyileşme dönemindeki görülen belirtilerdir.
  • Boğmaca tedavisinde hasta sıvı tüketimine, oksijen alımına dikkat etmeli. İlk bulgular hafif, sonrasında ağır öksürüklerle oluştuğu için tedavi süreci kişinin bünyesine göre değişir.
  • Beslenme oldukça önemlidir.

Boğmaca nedir, nasıl tedavi edilir; Boğmaca özellikle çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Yaşlılarda da belirli bir yaş grubunda görülür. Bakterilerden kaynaklı bir hastalık olduğu için bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olduğunu da söyleyebiliriz. Gerekli tedaviler yapılmazsa, ölüme sebebiyet verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.