Sahra hastanesi ne demek? Sahra hastanesi nerede kuruldu?

0 8

Depremin birinci anından itibaren Hatay ve tesirli vilayetlerdeki hastanelerin kullanılamaz durumda olmasıyla süratle bu bölgelere yeni Sahra hastaneleri kurulmaya başlandı. Ülkenin her köşesinden sağlık çalışanlarının ilgili bölgelere gelmesiyle depremzedeler Sahra hastanesinde tedavi altına alınmaya başlandı.

SAHRA HASTANESİ NE DEMEK?

Sahra hastanesi, hastaların daha donanımlı bir sağlık kuruluşuna taşınmadan evvel yerinde acil müdahale gördükleri süreksiz askerî hastane ya da taşınabilir sağlık ünitesidir. Bu terim birinci olarak askeri tıpta kullanılmış, daha sonra doğal afet ve gibisi önemli sivil durumlarında da kullanılmaya devam edilmiştir.

SAHRA HASTANESİNİN HEDEFİ NEDİR?

Bir sahra hastanesi, olaylara yerinde müdahale edebilmek maksadıyla, çoğunlukla taşınabilir ekipmana sahip tıp çalışanı ve çadır, konteyner (ya da şişirilebilir) binalardan oluşur. Şehirlerde kurulan sahra hastaneleri ekseriyetle kolay erişilebilir ve görünür binalara kurulur. Havadan yerleştirilen sahra hastanelerinde tıp ekipmanı çoklukla sığınak misyonu gören bir konteynerin içine yerleştirilir. 

Sahra hastanesinin içerisinde bulunması gereken ünite ve kısımlar, kullanılabilecek gereçler felâketin büyüklüğüne, ulusun ve hastanenin mali kaynaklarına bağlı olarak değişebilmektedir. Sahra hastaneleri suram maksadı ve müddetlerine bakıldığında; erken tıbbi bakımda 48 saatlik, ileri tıbbi bakımda 15 gün yahut hasarlı tesislerin yerine, inşa/onarım süreci boyunca süreksiz bir tesis olarak iki aydan iki yıla yahut daha fazla müddet boyunca hizmet vermeye devam edebilmektedir.

SAHRA HASTANELERİ SARSINTI BÖLGELERİNDE NERELERDE KURULDU?

Sahra hastaneleri sarsıntıdan etkilenen 10 kentte ilgili bölgelerde kuruldu. Asrın felaketinin akabinde acil müdahalelere gece gündüz demeden sürat kesmeyip devam eden sağlık takımları birçok hayata ışık oldu. 10 kentte 77 adet Sahra hastanesinin kurulduğunu bilgisini verdi. Ayıca bu hastanelerin bir kısmından cerrahi operasyonlar yapıldığı öğrenildi. Yapılan birinci müdahalenin akabinde hastalar, helikopterle hastanelere sevk edildiği biliniyor.

Kaynak:Haber7
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.