Vajinismus belirtileri ve tedavisi

0 41

Vajinismus;kadınlarda görülen ve cinsel ilgideki istem dışı kasılmalara bağlı olarak münasebete girememe durumudur. Sorunu yaşayan bayanlar eşleriyle hiçbir biçimde bağlantıya giremezler yahut münasebet son derece güç, ağrılı ve acılı bir halde gerçekleşir.

İlgi sırasındaki denetim dışı kasılmalar ile birlikte çok kaygı ve heyecan, nefes alış verişinde artış, çarpıntı, titreme, terleme, eşi elle yahut ayakla itme ve ağlama krizleri formundaki reaksiyonlarda görülmektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

İlgi sırasında kasılma ve eşe müsaade vermeme

Sıkıntı, ağrılı ve acılı bir halde alakanın gerçekleşmesi

Alakada lakin kısmi birleşmenin olması, rahat olamama, kasılma

Bağlantıda bacakları gereğince açamama, eşi elle yahut ayakla iterek pürüz olma

Münasebet sırasında ağlama, endişeyle birlikte yatağı terk etme

Vajina içine fitil, tampon yerleştirememe

Vajinaya bakamama ve hatta dokunamama

Cinselliğin tiksindirici, iğrenç bir durum olarak görme ve cinsellikten uzaklaşma

Jinekolojik muayene olamama, buna müsaade verse bile kasılmaların olması

VAJİNİSMUS NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

Ailelerin kapalı, gözetici yetiştirme biçimi

Çocukluktan itibaren cinsel bilgilerden eksik büyütülme

Cinselliğin makûs bir durum olduğu hissettirilmesi ve tabulaştırılması

Yaşanılan yahut şahit olunan cinsel travmalar (tacizler gibi)

Kızlık zarı ve vajina yapısı ile ilgili doğumsal anormallikler ( Karşılaşılma mümkünlüğü çok düşük)

Birinci cinsel ilgi ile ilgili duyulan yanlış ve abartılı bilgiler

Çift uyumsuzluğu

Kişinin genital organlarının anatomisini bilmemesi

Çiftler ortasında duygusal bağların zayıf olması (istenmeyen evlilikler)

TEDAVİ EDİLMEZSE

Vajinismus, ülkemizde her 10 bayandan 1’ inin karşılaştığı önemli bir ruhsal durumdur.Bu durum tedavi edilmezse çiftlerde öncelikle cinsel isteksizlik, duygusal bağların zayıflaması ve hatta boşanmalara kadar giden önemli aile sorunlarına dönüşebilir.

Bu durum ferdi olmadığı, yani yalnızca bayanın sorunu olmadığı için eşi de önemli manada ruhsal olarak etkilenir. Çiftlerin aile hayatlarını, toplumsal hayatlarını, iş hayatlarını, performanslarını ve özgüvenlerini olumsuz istikamette tesirler. Bu çiftler daima mutsuz ve depresif olarak evliliklerini devam ettirme gayreti içinde kıvranıp dururlar.

Birtakım durumlarda bayandaki vajinismus rahatsızlığının sebebi cinsel partnerindende kaynaklanıyor olabilir.

ÇİFTLERİN YAPMASI GEREKENLER;

Siz de vajinismus belirtileri taşıyorsanız, öncelikle bir bayan doğum uzmanına başvurarak jinekolojik muayeneden geçmelisiniz. Böylece hem yapısal bir sorunun olup olmadığı anlaşılacak hem de kesin teşhisiniz konulacaktır. Sonrasın da ise alanında uzman bir cinsel terapist tarafından kesinlikle dayanak almalısınız. Çiftler genellikle bayan doğum uzmanına gittikten sonra cinsel terapiste gitmeyi erteliyorlar. Sebebi ise hem utanma hem de meskende daima deneyerek bu durumdan kurtulabileceklerini düşünüyorlar lakin bu durum şuur altından geldiği için kişi büsbütün istem dışı davranıyor.

Tam bağ esnasında üstteki saydığımız belirtileri ortaya çıkarıyor ve ne kadar denerlerse denesinler hem başarısızlıkla sonuçlanıyor hem de duygusal olarak daha çok yıpranıyorlar. Bir cinsel terapist olarak tavsiyemiz bir an önce uzman bir cinsel terapist tarafından çiftlerin dikkatlice dinlenmesi ve her ikili nazaran bir tedavi halinin belirlenip ağrısız, acısız ve kanamasız bir halde tedavinin sonuçlanmasını sağlamaktır.

VAJİNİSMUS TEDAVİLERİ NASILDIR?

Cinsel terapist çiftleri evvel birlikte ayrıntılı bir formda dinler, sonrasında çiftleri teker teker detaylı bir formda dinler . Bireye ve ikili nazaran bir tedavi hali belirler. Bu durum her bireyde ve çiftte farklı ortaya çıktığı için terapistinde bu farklılıkları göz önünde bulundurarak şahsa ve ikili özel tedavi sürecini başlatır. Dünyada en sık bilişsel, davranışsal tedavi usulleri uygulanmaktadır.

Bu tıp tedavilerdeki gayeler; cinsellik hakkında gerçek bilgilendirme ( yine yapılandırma) bireylerin kendi bedeninin anatomik yapısını tanıtmak, cinsel mitlerin konuşulması, korkuların azaltılması, nefes ve gevşeme idmanlarıyla birlikte kasılmaların denetim altına alınması , çiftlere konutta yapmaları için verilen aşk oyunları, masaj, mastürbasyon, cinsel birleşme tekniklerinin öğretilmesi ve değişik cinsel durumların anlatılması tedavilerde kullanılan kitap, CD,DVD, maket ve simülatörlerle tedaviyi adımlaştırarak zevkli, eğlenceli bir hale getirerek çiftlerin bu durumdan kurtulması sağlanır. Bu tedaviyle çiftlere sorumluluk verilir, sorumluluklarını tam manasıyla alıp yapan çift, ağrısız, acısız %100 bu durumdan kurtulur. (%100 kesin ve kalıcı tahlildir.)

ARTIK YARDIM ALMA ZAMANI!..

Vajinismus herkeste ortaya çıkabilen cinsel bir sıkıntıdır.

Sizde bu türlü bir sorunla karşı karşıya iseniz kesinlikle profesyonel bir takviye almalısınız.

Kesin tahlil lakin cinsel tedavi ile mümkündür.

Tedaviye başvurmak için asla utanmayınız, çekinmeyiniz.

Kısa müddette tahlili mümkün olan bu cinsel sorunun daha fazla hayatınızı ve evliliğinizi etkilemesine müsaade vermeyiniz

Tedavinin ertelendiği her gün memnunluktan çalınmış bir gündür.

*Evliliğin, cinselliğin daha da değerlisi bayan olmanın tadını çıkarın.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.