Anne Sütü Çocuklarda Bağışıklığın Temelini Oluşturuyor!

0 41

Bağışıklık sistemi kuvvetli olan çocukların başta Kovid-19 dahil olmak üzere enfeksiyon hastalıklarını daha hafif geçirdiğini belirten Uzm. Dr. Gülnara Heydarova, “Anne sütü, uyku düzeni, vitamin, çinko, selenyum, demirden zengin beslenme ve Omega 3 ile Omega 6 takviyesi bir hayli önemli. Özellikle doğumdan sonra beş gün boyunca gelen kolostrum sütü bağışıklık sisteminin temelini atmada en önemli destektir” dedi.

Uzm. Dr. Gülnara Heydarova, çocukları da etkileyen Kovid-19a karşı bağışıklığı güçlendirmenin yollarını açıkladı. Dr. Heydarova, “Bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını ile mücadelede bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak bir hayli önemli. Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklara karşı koruyan mükemmel bir koruma mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemi vücudu virüslere, bakterlere ve bakterilere karşı savunan hücre, protein ve organ ağından oluşur. Çocuklarımızın bağışıklık sistemi ne kadar kuvvetli olursa enfeksiyon hastalıklarını nispeten daha hafif geçirilebilecekleri bilinir” ifadelerini kullandı.

2 Yaşına Kadar Anne Sütüne Devam Edilmeli

Yeni doğan döneminde fizyolojik olarak bağışıklık sisteminin tam olgunlaşmadığına dikkat çeken Heydarova, Bu sebeple bu süreçte anne sütü ile beslenmeye özen gösterilmelidir. 2 yaşına kadar anne sütüne devam etmek bağışıklık sistemini güçlendirmede en önemli role sahiptir. Özellikle doğumdan sonra 5 gün boyunca gelen anne sütüne kolostrum sütü denir ve yüksek antikorlara (koruyucu savunma hücreleri) sahiptir. Bundan dolayı ilk günlerdeki kolostrum sütünü her damlasına kadar emzirmemiz bağışıklık sisteminin temelini atmada en önemli destektir diye konuştu.

Uyku Rutini Ve Düzeni Büyük Önem Taşıyor

Uykunun da bağışıklık sisteminde bir hayli fazla etkili olduğunu belirten Heydarova, Özellikle bebek ve çocuklarda nitelikli uyku, gelişimleri ve bağışıklıklarının güçlenmesi bakımından son derece önemlidir. Melatonin uyku hormonu olarak bilinir ve beyinde salgılanır. Vücuttaki bakteri ve toksinlerle savaşan bir antioksidan olan melatonin, karanlıkta ve gece uykularında oluşur. Öte yandan belirli bağışıklık hücreleri de uyku sırasında aktifleşir. Bu da vücudun uyku sırasında iyileşme hızını artırır. Dolayısıyla bebeklerde bağışıklık için uyku rutini ve düzeni bir hayli önem arzeder değerlendirmesinde bulundu.

Vitamin, Çinko, Selenyum Ve Demir Alınmalı

Çocuklarda antioksidan olarak isimlendirilen A, C, D, E vitaminlerinin, demir, çinko ve selenyumun yeterli miktarda alınmasına özen gösterilmesi gerektiğine değinen Heydarova, şu ifadeleri kullandı:
A vitamini sarı renkli ve koyu yeşil sebze, meyvelerde mevcutken, C vitamini hastalıklara karşı koruyucu vitaminlerin başında gelir. Çilek, kivi, kavun, portakal, mandalina gibi meyveler C vitamini açısından bir hayli zengindir. E vitamini ise kuruyemiş, zeytin, zeytinyağı ve bazı yeşil sebzelerde bulunmaktadır. D vitamini için gıdalardan ziyade güneş en önemli kaynaktır. D vitamini, sağlıklı kemik yapısını ve bağışıklık sistemini güçlendirir, depresyonun ve insülin direncinin önlenmesine yardımcı olur, anti-kanser özelliklerinde olabilir.

Bu nedenle temiz hava ve güneşten de faydalanmayı ihmal etmemek gerekir. Çinko bağışıklık sisteminde önemli rol oynar. Çinko hem ilaç olarak hem de et, nohut gibi gıdalardan alınabilir. Selenyumda aynı şekilde takviye olarak alınırken, dana-kuzu ciğeri, somon ve ton balıkları da önemli kaynaklardandır. Demir eksikliği bağışıklık sistemini en çok etkileyen sebeplerden birisidir. Bu sebeple aralıklı olarak demir eksikliğinin varlığı kontrol edilmeli ve ona göre tedavi düzenlenmelidir.

Kaynak:milliyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.