Hemşirelerden Koronavirüsten Ölenlerin Yakınlarına Psikolojik Destek

0 44

Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nden Öğretim Üyesi Dr. Azize Atlı Özbaş öncülüğünde başlatılan 3 aşamalı çalışmanın ilk aşamasında pandemiye özel komplike ‘yas’ riski belirlendi. İkinci aşamada hastalıktan yakınını kaybedenlerle görüşülecek. Programa müracaatta bulunup hastalıktan yakınını kaybeden kişilerle görüşmelere başlandı. Derinlemesine yapılan görüşmelerde bu kişilerin tecrübeleri incelenecek. Son aşamada ise geride kalanların tecrübelerinden yola çıkılarak ‘Kültüre Dayalı Yas Danışmanlığı Programı (Psikolojik Destek Programı)’ geliştirilmiş olacak.

‘Yas Süreci Çok Acılı’

Öğretim Üyesi Dr. Azize Atlı Özbaş, yakınlarını kaybedenlerin günlük hayatlarına devam edebilmesi için yas programının yararlı olacağını belirtti. Özbaş, “Halkımızda ‘Bir başkasının acısını dinlemek benim acımı artırır mı’ gibi bir ön yargı var. Hayır, artırmıyor, azaltıyor. Bu süreci daha kolay atlatmaları ve yalnız olmamaları için böyle bir program geliştirdik. Her ölümün en az 5 kişiyi etkilediğini düşünürsek, ülkemizde 250 binden fazla kişinin yakınlarını kaybettiğini, yas süreci içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Yas süreci çok acılı ve ağrılı bir tecrübe. Bir süre sonra yas yaşantısının biraz geri planda kalmasını, insanların hayata biraz daha umutla bakabilmesini ve günlük hayatına devam edebilmesini bekliyoruz” dedi.

‘Ölümden Sonra Geride Kalanlar Desteklenmeli’

Dr. Özbaş, pandemi şartlarının ortaya çıkardığı kayıpların çok özel kayıplar olduğuna işaret ederek, “Hasta olan kişilerin yoğun bakım sürecine tabi tutulmaları, entübe edilmeleri, bu süreçte yakınlarıyla temas kuramamaları ve kayıp yaşandıktan sonra da bulaşıcı hastalık riski sebebiyle cenaze işlemlerinin belirli kısıtlamalar dahilinde yürütülüyor olması geride kalanlar için çok zorlu bir tecrübe. Kaybettikleri kişinin yokluğuyla baş etmeleri ve bu duruma uyum sağlamaları güç olabiliyor. Hemşirelik yalnızca yaşamla ölüm arasında yer alan bir meslek değil. Ölümden sonra da geride kalanların desteklenmesi çok önemli ve bizler hastalığın tüm süreçlerine hakim sağlık çalışanları olarak özel bir yerde duruyoruz. Bu programın özelliği; Türk kültürüne, sosyal yapısına, dinine ve ülkemizde Yeni tip corona virüs pandemisinin yönetilme şekline özgü farklılıklara dayalı bir program olması” ifadelerini kullandı.

‘Veri Toplama Aşamamız Başladı’

Dr. Azize Atlı Özbaş, yas danışmanlığı programının haftada 1 kez yaklaşık 2 saat süreyle grup çalışması biçiminde yapılacağını kaydederek, “Derinlemesine görüşmelerle veri toplama aşamamız başladı. Bu programda pandemiye özel belirli konuların öne çıkacağını tahmin edebiliyoruz fakat yakınlarını kaybedenlerin hikayelerini dinlemek, seslerini duymak istedik. Bizim görmediğimiz, tahmin edemediğimiz konular var ise bunları da programa dahil etmeyi çok önemsiyoruz. İnsanların suçlulukla ilgili ciddi kaygıları olabileceğini, yarım kalan işlerinin olduğunu, vedalaşamadıklarını, yakınlarının cenazelerine katılamadıklarını biliyoruz. Hastalık sürecinde yakınlarının yanında olamadıklarını, kayıptan sonraki süreci de yalnız geçirdiklerini, kısıtlamalar sebebiyle eş, dost akrabalarından ihtiyaç duydukları desteği alamadıklarını biliyoruz. Grup çalışmalarında bu konular üstünde konuşacak, çalışacağız. Grup çalışmaları sonunda, geride kalanların psikolojik ve toplumsal olarak desteklenmesi amacımızı oluşturacak” dedi.

Kaynak:milliyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.