Çocuk ve ergan danışmanlığı

0 71

Çocukluk ve ergenlik, oluşabilecek duygusal ve davranışsal meselelerin çözülmesi gerektiği kadar sağlıklı gelişimin de desteklenmesi gereken bir devirdir.

Gelişimsel sürecin kendine mahsus zahmetleri vardır ve bunların hangisinin zahmet hangisinin sorun olduğuna karar vermek bazen zorlaşabilir. Bu periyotların bilinmemesinden ötürü birtakım meseleler yaşanabildiği üzere yaşanan zahmetlere işe yaramayan tahliller üretilmesinden ve onları uygulamakta ısrarcı olunmasından da problemler ortaya çıkabilmektedir.

Büyüme sürecinde bir sorun olduğunda çocuk ve ergenin duygusal, zihinsel, aile ve/veya okul yaşantısında önemli bozulmalar meydana gelir. Yaşının gerektirdiği davranışları ve özellikleri sergileyememeye başlar. Bunların altında depsresyon, anksiyete(kaygı), gerçeklik algısının bozulması, davranış bozukluğu üzere ruhsal rahatsızlıklar yatıyor olabilir.

Danışmanlık, yetişkinlerde olduğu kadar duygusal ve davranışsal meseleler yahut zahmetler yaşayan çocuk ve ergenlerin his, niyet ve davranışlarında değişim yaratmaya yönelik farklı teknikleri içerir. Danışmanlık belirli bir vakit içerisinde belirtileri azaltan, yeni bir içgörü geliştirten, çocuğun yahut ergenin fonksiyonel ve kaliteli bir ömür sürmesine yardımcı olan bir süreçtir. Çocuk yahut ergenin tek başına, küme olarak, yalnızca aile yahut tüm aileyle bir ortada yapılan görüşmeleri kapsar.

Birinci görüşmede çocuk ve ergenin şimdiki sıkıntısına dair gelişimsel hikayesi alınır ve şayet gerekirse bir sonraki görüşmede birtakım testlerin uygulanmasına karar verilebilir. Medikal durum için de psikiyatrist ile işbirliği içinde çalışılır.

Birinci görüşmede gaye, çocuk ve ergenin kendini inançta ve rahat hissetmesi, danışmanına güvenmesinin yerinin oluşturulması ve anlaşıldığının hissedilmesidir. Bu ilginin geliştirilmesi çocuk ve ergenin kendini daha fazla tabir etmesine ve danışmanlığın faydalı bir formda ilerlemesine yardım eder.

Genellikle eğilimin tersine problemler oluşmadan evvel, tedbir yahut daha kaliteli bir ömür sürebilmek gayesiyle dayanak almanın hami bir sağlık çalışması olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.