Hamilelikte Oruç Tutmak Anne Ve Bebek İçin Riskli Mi?

0 40

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Lebriz Hale Aktün, “İçinde bulunduğumuz ramazan ayı içinde oruç tutmak isteyen anne adaylarını uyardı. Ramazan ayı boyunca Gebelikte oruç tutulur mu, hamilelikte tutulan orucun bebeğe ve anne adayına olumsuz etkisi olur mu gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Oruç konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı ve bilimsel araştırmalar ortak paydada buluşuyor. Diyanet İşleri Bakanlığı Ramazanda oruç tutmamak için geçerli mazeretlerden biri gebelik ya da çocuk emzirmektir’ diyor. Bu konudaki bilimsel çalışmalarda ise uzun vadeli açlığın hem hamileler hem de bebek açısından olumsuz etkiler doğurabileceği sonucu çıkıyor” diye konuştu.

Kalpten Pompalanan Kan Azalıyor

Anne adaylarında uzun vadeli açlığın yol açtığı olumsuz metabolik tablolara işaret eden Doç. Dr. Lebriz Hale Aktün, “Güncel araştırmaların sonuçlarına göre hamilelikte oruca bağlı açlık gebede kan şekeri düşmesine, kan yağlarının artmasına, kalpten pompalanan kanın azalmasına yol açabiliyor. Uzun süre susuz kalmaksa vücut su dengesinin bozulmasına, kanda üreyle sodyumun yükselmesine, böbrek kan akımında düşüşe dolayısı ile idrar çıkışında azalmaya neden olabiliyor” ifadelerini kullandı.

Bebeğin Savunma Mekanizması Devrede

Doç. Dr. Aktün uzun vadeli açlık ve susuzluğun anne karnındaki bebek sağlığı bakımından oluşturmuş olduğu riskleri şöyle sıraladı:

Bebek kendini korumaya almak için bir takım savunma mekanizmalarını devreye sokar. Hayati organlarına daha fazla kan yollamak için daha az öneme sahip organlarına daha az kan yollayarak süreci dengelemek ister. Netice olarak uzun vadeli açlık ve susuzlukta anne adayı ve bebekte bir dizi koruyucu mekanizmalar devreye girer. Bu da klinikte karşımıza gebelerde halsizlik, bitkinlik tansiyon düşmesi baş ağrısı gibi belirtilerle karşımıza çıkmaktadır. Bebekteki koruyucu mekanizmanın devreye girmesi bebek hareketlerinde azalma ve iyi olma halini gösteren testlerde bozulma gibi klinik belirtilerle kendini gösterir.

İyiyim Demeden Önce Doktorunuza Danışın

Bilimsel olarak açlık ve susuzluğun anne adayı ve bebek sağlığı bakımından vücutta ciddi bir alarm durumu oluşturduğunu dile getiren Aktün, “Bu durum genel itibari ile 9 saate kadar sağlıklı bir gebede tolere edilebilir. Fakat bu süreyi geçenlerin beraberinde böbrek, diyabet ve yüksek tansiyon gibi herhangi bir hastalığı bulunanlarda 9 saatten uzun süren açlık ve susuzluk anne ve bebek açısından tehlikeli neticeler doğurabilir. Ben zorlanmıyorum bu sıkıntıları yaşamıyorum sağlıklı bir gebelik sürecim var, oruç tutmak istiyorum diye düşünüyorsanız da muhakkak doktorunuza danışıp onun kontrolünde ve beslenme önerilerine uyarak oruç tutmanız uygun olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak:milliyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.