Oruç Tutarken Sağlıklı Beslenmek

0 40

 

Oruç tutmak borcumuz ve sağlığı yerinde olan herkesin oruç tutması gerekiyor. Ama oruç tutarken sağlıklı beslenmeye dikkat ediyor muyuz yoksa sağlığımızı tehlikeye mi atıyoruz?

Orucun uzun ve sıcak yaz günlerine rastlaması hepimizi inkar edilemeyecek şekilde zorluyor. Hepimiz başta susuzluk ve halsizlik olmak üzere pek çok zorlukla başa çıkmaya çalışıyoruz. Peki bu arada sağlıklı beslenebiliyor muyuz? Oruçluyken sağlıklı beslenmek bir yaşam biçimi haline getirmemiz gereken beslenme alışkanlıklarımızda biraz değişiklik gerektiriyor. Bir kere sadece iki öğün yemek yiyebiliyoruz ve çok fazla su ihtiyacı hissediyoruz. Orucumuzu açtığımızda çok fazla su içmemeliyiz. Çorba içmeye ve yanında bir dilim ekmek yemeğe özen göstermeliyiz. Mutlaka proteinli gıdalar tüketmeli ama karbonhidrattan yani hamur işleri ve tatlılardan mümkün olduğu kadar uzak durmalıyız. Az bir şey tatlı yiyebiliriz tabi ama üzerine de bir bardak süt içmeli Ya da bir kase yoğurt yemeliyiz. Sahurda salata yemek pek mümkün olmayacağı ve vücudumuzun mutlaka taze sebzelere ihtiyacı olması nedeniyle iftarda bol salata yemeliyiz. Sahurda daha çok kahvaltılıkları tercih etmeli bol bol su içmeliyiz.

Son olarak oruç tutarken sağlıklı beslenebilmek için asitli içeceklerden mutlaka uzak durmamız gerektiğini de hatırlatarak herkese sağlıklı bir Ramazan ayı diliyoruz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.