Okullar Açılırken Enfeksiyonlara Dikkat

0 34

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Behice Kurtaran, okulların kalabalık ve toplu kullanıldığı alanlar sebebiyle enfeksiyonlara açık yerler olduğunu belirterek dikkatli olunmasını istedi.

Yarın başlayacak yeni eğitim dönemiyle ilgili çocuklarını okula gönderecek ailelere ‘hijyen’ konusunda uyarılarda bulunan Doç. Dr. Behice Kurtaran, “Okullar, kalabalık olmaları, toplu kullanıma sahip ders çalışma alanları, tuvaletler, ortak kullanılacak olan bilgisayar ve havalandırma şartları iyi olmayabilecek sınıflar sebebiyle enfeksiyonlara açık alanlardır” dedi. Kızamık, kabakulak, su çiçeği ve Hepatit A gibi temas ve hava yolu ile bulaşan hastalıkların çocuklarda daha sık görüldüğünü anlatan Doç. Dr. Kurtaran, okulda hijyen kurallarına uyulmasını önerdi.

Öğrenciler, öğretmenler ve okullarda çalışanların bulaşıcı hastalıklardan korunmak için nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatan Kurtaran, “Eller akan su altında yıkanmalıdır. Sabunun elin her tarafına temas etmesine özen gösterilmelidir. Elin tüm yüzeyi, tüm parmaklar, en az 20 saniye süreyle ovularak yıkanmalıdır. Eller kağıt havlu veya hava kurutucuları ile kurulanmalıdır. Uygunsa musluklar kağıt havlu ile kapalı konuma getirilmelidir. Dersliklerin günün sonunda düzenli ilaçlanma temizlenip havalandırılması gerek” ifadelerini kullandı.

Kaynak:cnnturk.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.