Bebeğiniz Ağlayarak Uyanıyorsa Sebebi Bu Olabilir!

0 87

Bebekler, sıkıntılarını daima dile getiremezler. Olumsuz durumları ruh hallerine yansıtarak ebeveynlerinin bunu anlamasını beklerler. Bu noktada ebeveynlerin bir hayli dikkatli olması ve bebeklerinin hareketlerini iyi gözlemlemeleri gerekiyor. Pekçok ebeveynin kulak enfeksiyonları konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığının önemini vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, bu hastalıkla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Bebeklerde kulak enfeksiyonları sık olarak yaşanılabilen bir durumdur. Bulaşıcı bir hastalık olmasa da önlem alınmadığında ve çok sık tekrarlandığında önemli problemleri yanı sıra getirebilir. Genelde soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve sinüzit gibi rahatsızlıklar, bu hastalığın meydana gelmesinde belirleyici bir rol oynar. Bu hastalığın bebeklerde sık görülme sebebi ise bebeklerin östaki borusunun normale göre çok daha kısa olmasıdır. Bu vaka bebeklerin kulaklarının ağrımasına ve huzursuz olmasına neden olur. Çoğu ebeveyn bebeğindeki huzursuzluk ve sıkıntıyı anlayamaz. Bu noktada kulak enfeksiyonlarının belirtilerini bilmek ve hastalık ile alakalı farkındalığı artırmak bebeğin sağlığı için son derece önemlidir.

Ebeveynler İyi Gözlemci Olmalı

Diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi ilk belirtiler bebeğin ruh halindeki değişimlerdir. Bu noktada ebeveyn olarak bebeğinizdeki değişikliklere ve huzursuzluklara dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer bebeğiniz normal koşullara göre daha fazla ağlıyorsa ve bu biçimde bir ağrısı olduğunu belli ediyorsa özellikle de yakın zamanda bir solunum yolu hastalığı geçirmişse kulak enfeksiyonundan şüphelenilebilir.

Ağlama ve huzursuzluğun beraberinde bebeğiniz ellerini devamlı kulağına götürür. Bu hareket bebeğinizin acı çektiğini ve bir ağrısı olduğunu size anlatmak içindir. Diğer bir belirti ise ishal ve kusmadır. Kulak iltihabına sebep olan parazitler, gastrotestinal sistemi etkileyebilir ve buna bağlı şekilde ishal ve kusma durumları gözlemlenebilir. Öte yandan bebeğin iştahında azalmalar gözlemlenebilir. Çünkü yutkunmakta ve çiğnemekte güçlük çekebilir. Bazı durumlarda ise kulağından sıvı gelebilir. Eğer bu belirtilerle karşılaşıyorsanız muhakkak bebeğinizi bir doktora götürmelisiniz.

Bebeğiniz Bu Belirtileri Gösteriyorsa;

– Gece sık sık uyanma,

– Uykuda birden bağırma ve ağlamaya başlama,

– İşitme yeteneğinde azalma,

– Oturduğu yerde dengede kalmakta zorlanma,

– Sürekli kulağıyla oynaması,

– Yüksek ateş.

Hastalığın Oluşumunu Etkileyen Belirli Faktörler Var

Söz konusu kulak ağrıları olduğunda en sık görülen enfeksiyon orta kulak iltihabıdır. Bir diğer yaygın sebep ise dış kulak iltihabıdır. Bunun beraberinde bebeğiniz diş çıkardığı dönemlerde veya fazla rüzgara maruz kaldığında da ağrılar oluşur. Kulak enfeksiyonlarının sebebi, bebek kulak zarının arkasına sıvının birikmesi veya orta kulak parçalarının kulak zarının arkasına saklanmasıdır. Bu duruma genelde parazitler neden olur. Boğaz ağrısı ve üst solunum yolları rahatsızlıkları gibi vakalarda bu durumun ortaya çıkma ihtimali yükselir. Çünkü parazitler kaçış yolu olarak kulak zarının arkasına saklanıp orada uzun zaman kalabilirler.

Mutlaka Önlem Alın!

Eğer bebeğinizde yukarda bahsedilen belirtiler var ise muhakkak profesyonel bir doktora başvurmalı ve hemen tedavisine başlamalısınız. Bunun beraberinde alacağınız birkaç küçük önlemle bebeğinizin bu hastalığa yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Bebeğinizin bağışıklık sisteminin kuvvetli olması, kulak iltihaplarının riskini azaltır. İlk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmek önemli. 2 yaşına kadar bebeğiniz her istediğinde onu emzirmek ve anne sütünün ana yemek olduğunu unutmadan ek besin takviyesi yapmak faydalı olacaktır. Seçilecek ek besinler mineral ve vitaminler açısından zengin olmalıdır.

Kaynak:milliyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.