Diş Çıkaran Bebekler İçin Ailelere Öneriler

0 63

Bebeklerde ishal ve yüksek ateşin diş çıkarma dönemine bağlanmaması gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın, diş bakımının bebeklerde önemine değindi. Taşkın, “Anne ve babaların birçoğu diş çıkarmanın ateş ve ishale neden olduğunda şüphe duyarlar ama araştırmalar bu görüşü doğrulamaz. Aslında diş çıkarmanın belirtileri ağızda ve dişetlerinde görülebilir ama vücudun başka bölgelerine herhangi bir problem oluşturmaz” dedi.

Bu Belirtilerde Doktora Başvurun

Taşkın, “Diş çıkarmanın belirtileri ağızda ve dişetlerinde görülebilir ama vücudun başka bölgelerine herhangi bir problem oluşturmaz. Bebeğinizin ateşinde yükselme olursa, rahatsızlık belirtileri fark ederseniz ya da başka hastalık ile ilişkili olabilecek belirtileri gösterirse, dişe bağlamadan önce doktorunuzla temasa geçin. Bu saydıklarımız söz konusu değil ise, diş çıkarmaya bağlı şikayetler evde halledilebilecek bir meseledir” diye konuştu.

Diş çıkarmanın muhtemel belirtilerini sıralayan Taşkın, şunları dile getirdi:

İlk diş çıkmadan iki ay kadar önce salya akıtma başlayabilir. Sinirlilik ve huysuzlanma yaşanılabilir. Dişetlerinin şişmesi olabilir. Katı cisimleri çiğneme isteği görülebilir.

Diş Etlerini Ovun

Diş çıkaran bebeği rahatlatmanın ipuçlarını paylaşan Taşkın, diş etlerinin ovulması önerisinde bulundu.

Taşkın, “Temiz bir parmak, hafif ıslatılmış bir gazlı bez ya da nemli bir bezle bebeğin dişetlerine masaj yapın. Bu durum onu rahatlatacaktır. Sağlam bir lastik diş kaşıyıcısını deneyin. İçinde sıvı olan halkalar bebeğin ısırmasından dolayı yarılabileceğini unutmayın. Biberon ile fayda görülüyor ise, içi su dolu bir biberon da verebilirsiniz eline mamanın, sütün ve meyve sularının içerdiği şekerle uzun zaman temas etmek diş çürüklerine yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Soğuk Gıdalar Yedirin

Soğuk bir bez ya da soğutulmuş bir diş kaşıma halkasının sakinleştirici bir etki yapacağını söyleyen Taşkın, “Bebeğinize donmuş bir diş kaşıma halkası sakın vermeyin. Unutmayın aşırı soğukla temasın yararından ziyade zararı dokunabilir. Bebeğiniz katı gıdalara başladı ise, yoğurt ve elma püresi gibi soğuk gıdalar yedirin” dedi.

Salyasını Silin

Diş çıkaran bebeklerin çok fazla salyası olduğunu söyleyen Taşkın, “Cildinin tahriş olmaması için bebeğin çenesini silmek için temiz bir bez bulundurun. Bilindiği gibi tükürük yiyeceklerin sindirilmesinde son derece önemlidir. Vücudun, katı gıdaya başlandığı zaman daha fazla tükürük üretmesi da gerçekten çok enteresan bir durumdur” dedi.

Taşkın, dişe uygulanmakta olan ilaçların bebeğin boğazını uyuşturabileceği konusunda da uyardı.

2 Yaşına Kadar Yalnızca Suyla Fırçalayın

Amerikan Diş Hekimleri Birliği ve Amerikan Çocuk Diş Hekimliği Akademisi, çocuğun ilk diş muayenesinin ilk dişi patladıktan sonra ardından birinci yaşını doldurur doldurmaz alınmasını tavsiye ediyor.

Çocukken yapılan diş bakımının ömür boyu sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için önemli olduğunu belirten Taşkın, sözlerini şöyle tamamladı:

Bebeklerin dişlerini hergün temiz ve nemli bir bezle silinmelidir. Bez ile temizlik, bebeğin ağzında bakteri birikmesini engeller. Bebeğinizin ilk dişleri çıkınca, küçük ve yumuşak bir diş fırçasına geçmekte fayda vardır. 2 yaşına kadar diş macunu kullanmanız gerekli değildir. Bebek tükürmeyi öğrenene kadar (2 yaş civarı) yalnızca suyla bebeğinizin dişlerini fırçalayabilirsiniz. Evinizde kuyu suyu ya da şişe suyu tüketiliyor ise, bebeğinizin dişlerinin sağlıklı gelişmesi için gerekli olan florürü alamıyor demektir.

Kaynak:milliyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.