Çocuklarda Zehirlenmeler

0 11

Çocuklarda Zehirlenmeler

Çocuklarda zehirlenme konusunda, ebeveynlerin çok dikkatli olması gerekiyor. Zehirlenme, her çocukta genel olarak görülebilir. Fakat bu zehirlenme yalnızca yemeklerden kaynaklı değildir.

Çocuklarda Zehirlenme Neden Kaynaklanır?

Evde bulunan ilaçlar, deterjanlar, boyalar, çamaşır suları gibi kimyasal maddelerden kaynaklı olarak da bir zehirlenme meydana gelir.

  • Çocuklar ev içerisindeki farklı eşyaları merak ettiğinden dolayı, bunlara dokunmak isteyebilir. Elektrik prizleri, kablolar ve kolaylıkla ulaşabileceği yerdeki her türlü kimyasal ürünü, onlardan uzak tutmanız gerekiyor.

Çocuklarda Zehirlenme Tedavisi

Çocuklarda zehirlenme tedavisi, mümkün. Fakat çocuğunuzda zehirlenme olduğu zaman hemen doktora götürmeniz gerekir. Zehirlenmenin tipine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. En yakın sağlık merkezine başvurmanız, burada tavsiye edilmektedir.

  • Yeme içmeden kaynaklı bir zehirlenme varsa, mide yıkanması gerçekleşir.
  • Kimyasal maddelerden kaynaklı bir zehirlenme varsa, burada da kimyasal maddenin ne olduğuna dair bir tanı oluşturulur ve sonrasında tedavi hemen başlar.

Fakat ebeveynler olarak ev içerisinde çocuğa zarar verecek maddeleri bulundurmamak gerekiyor ve bunlar evde varsa çocukların görebileceği yerlerden uzak tutmanız da önemli.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.