Soru yanıt 1

0 65

Soru : 28 yaşında bayanım. Bedenimde 2 yıldan beri morluklar oluşuyor. Bir yere çarpmadığım halde bunlar oluyor. Kaybolup geçiyor, lakin sonra yenileri ortaya çıkıyor. Bunun için bir hematoloğa gittim. Kimi tetkikler yaptı, kıymetli birşey olmadığını söyledi. Bedendeki morlukların kan kanserinde olduğunu okudum, çok telaşlandım. Bunların sebebi ne olabilir?

Karşılık : Bilhassa bayanlarda ve daha çok açık ciltli bireylerde bu tıp morluklarla karşılaşılabilmekte. Bunlar, bizim kolay morarma sendromu dediğimiz, nedeni tam olarak ta her vakit bulunamayan ve hayatı riske sokmayan âlâ huylu döküntülerdir. Kılcal damarlardan kanın cilt altına sızmasıyla ilgilidir. Bazen damar yapısı gevşek olan ya da kanda pıhtılaşmayı sağlayan trombosit denilen hücrelerin işlev bozukluklarında da olabilir. Lösemilere bağlı kanama ve döküntüler ise bambaşka bir durum olup kan testleriyle çabucak ayırım yapmak mümkündür. Lösemilerde diğer belirti ve bulgular da olur. Size kan testleri yapılıp, hücrelerde bir sorun bulunmadığına nazaran telaşlanmanıza gerek yok. Ayrıyeten lösemiye bağlı döküntüler bu biçimde 2 yıl pek sürmez.

Soru : 66 yaşındayım. Babam kalın barsak kanserinden 67 yaşında vefat etmişti. Kalın barsak kanseri kalıtsal mıdır? Bunu erken yakalamak için ne yapmam lazım?

Cevap : Kolon kanseri denilen kalın barsak kanserlerinin küçük bir kısmı kalıtsaldır. Kolon tümörleri polip dediğimiz oluşumlar üzerinde gelişebilir. Poliplerin erken çıkarılması kanser riskini önler. Polip dışında da olağan barsak yapısından kaynaklanan kanserler olabilir. Tüm bunların erken tespit edilebilmesi için kolonoskopi denilen incelemeye gerek vardır. Bu sistemde bir tüp aracılığıyla anüsten girilerek tüm kalın barsak kısmı görülür.

Bu süreç sırasında polip saptanırsa bunların da çıkarılması mümkün olur. 50 yaş üzerindeki insanlara kolonoskopi tarama testi olarak önerilmektedir. Bilhassa ailede erken yaşta kolon kanseri gelişmişse çocukların bu yaştan 10 yaş daha erken bir vakitte kolonoskopi yaptırması gerekir.

Soru : 57 yaşında bir erkek hastayım. Sağ göğsümde bir kitle çıktı. Biyopsi yapıldı. Göğüs kanseri olduğu söylendi. Çok şaşırdım. Ailemde hiç kimsede kanser yok. Erkekte göğüs kanseri olur mu? Bunun için ne yapmam gerekir?

Karşılık : Göğüs kanseri genellikle bayanların hastalığıdır. Tüm göğüs kanserlerinin % 1’i erkek göğüs kanseridir. Teşhis ve tedavisi motamot bayanlardaki üzere yapılır. Erken evrede cerrahi ve gerektiği durumlarda kemoterapi ve radyoterapi ile büsbütün tedavi edimesi mümkündür.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.