Ya ergenlik süratli ilerlerse?

0 81

Ergenlik kızlarda 8-13 yaşları ortasında ve erkeklerde de 9-14 yaşları ortasında başlamaktadır. Ergenliğin birinci bulgusu kızlarda göğüs büyümesi ve erkeklerde testis büyümesidir.

Erken Ergenlik, kız çocuklarında 8 yaşından ve erkek çocuklarında 9 yaşından evvel ergenliğin başlamasıdır. Bu çocukların teşhis ve tedavi için en kısa vakitte endokrin merkezine götürülmesi değerlidir.

Ergenlik ile ilgili öteki değerli nokta da, kızlarda 8 ve erkeklerde 9 yaşından sonra ergenlik başlasa bile, süratli ilerleme gösterebilir. Ergenliği süratli ilerleyen çocuklar, poliklinik rutininde sık görülmektedir. Ergenlik süratli ilerlediğinde uzunluk kısalığı ve erken adet olma üzere sorunlar de ortaya çıkabilir.

Ergenliği süratli ilerleyen çocuklara, çok süratli bir biçimde teşhis koyup en kısa müddette tedaviye başlamak da değerlidir. Aksi halde kısa müddette ergenlik tamamlanacak ve yapılacak bir şey kalmayacaktır. Bu nedenle ergenlik periyodunda olan çocuklar kesinlikle ergenlik ve uzunluk gelişimi acısından denetim edilmelidir.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.