1.5 Aylık Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir

0 38

Bebeklerde kabızlık şikayetlerine son vermek adına sıvı tüketimini arttırmak önem arz ediyor. Söz konusu 1.5 aylık olan bebekler olduğu zaman egzersizler işe yarar. Hafif egzersizler eşliğinde rahatlaması sağlanabilir.

Kabız Olan Bebek İçin Ne Yapmalı?

1.5 aylık bebeklerde kabızlık nasıl giderilir soranlara öncelikle vazelin uygulamalarından söz edilebilir. 4 aydan küçük olan bebeklerde ek gıda söz konusu olmadığı için en doğrusu vazelin ya da gliserin uygulamaları olacaktır. Bunun için:

  • Sırt üstü yatan bebeğin popo kısmına sürülmesi gerekir.
  • Rahatlaması için hafif hareketler ile masaj yapılabilir.

Kakanın kolay bir şekilde yapılması adına vazelin ve de gliserin iyi gelecektir. Buna ek olarak karın bölgesini saat yönünde olacak şekilde masajla rahatlatmakta fayda var. Bu uygulamalar üzerine bebeğiniz birkaç dakika içerisinde rahatlayabilir ve kakasını yapmakta zorlanmaz.

Anne Sütü İle Beslenen Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Sadece anne sütü alan bebeklerin sıvı ihtiyacı aslen olmaz. Ancak kabızlık söz konusu olduğu zaman az miktarda da olsa sıvı almalarına ihtiyaç duyulabilir. Bu sayede kabızlık giderilebilir ve bebeğin rahatlaması sağlanabilir.

Kabızlık neticesinde bebek huysuzlanmaya başlar ve ağlama nöbetlerine girebilir. Bunun üzerine 1.5 aylık bebeklerde kabızlık nasıl giderilir öğrenmek ve de huysuzluğu gidermek gerekir. Hem hafif egzersizler hem de masajlar yardımcı olacaktır. Buna ek olarak dışkının yumuşaması için hafif miktarda su tüketilmesinde herhangi bir sakınca görülmez ve rahatlama sağlanabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.