Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer

0 58

Kendiliğinden düzelmesi mümkün olan sarılık için doktor takibi önem arz eder. Özellikle de yeni doğan bebeklerde dikkate alınması gereken bu duruma dair hekiminize başvurarak takip programı başlatmanız en doğrusu olacaktır.

Yenidoğan Bebeğin Sarılık Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Yeni doğan bebeklerde sarılık nasıl geçer soranlara öncelikle anne sütünün faydalarından söz etmekte fayda var. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan anne sütü eşliğinde sarılığın önüne geçmeniz mümkün olacaktır.

Yeni dünyaya gelen bebeklerde sık emzirmenin öneminden söz edilir. Sarılık riskinin minimum çekilmesi adına:

  • Gün içerisinde 10 – 12 kez anne sütü almalarına özen göstermek gerekir.
  • Vücutlarında yer edinen bilirubin maddesinin anne sütü yardımı ile dışarıya atılması önemli.

Bu maddenin dışarıya atılması idrar ile mümkün olabilir. Bebeklerin sık sık idrar yapması da anne sütü ile ilişkilidir. Bu nedenle anne sütünün fazlaca alınması ve idrarın gerçekleşmesi esas alınır. Sarılık riskini de anne sütü ve idrar döngüsü ile minimum seviyeye çekebilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Sarılık Riski Ne Zaman Geçer?

Sarılık riski dünyaya yeni gelen bebeklerde ilk ve de ikinci günde görülmeye başlar. İlk 3 gün riskin en yüksek olduğu günler olarak kabul edilir. Bunun için yeni doğan bebeklerde sarılık nasıl geçer sorgulanır ve anne sütüne ağırlık verilir.

Sarılık riskinin gün geçtikçe azalması söz konusudur. Yeni dünyaya gelen bebekler için bu süre 10 – 15 gün olarak ele alınabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.