Stresten Uzak Durmanın Yolları

0 51

Sağlığımızı tehdit eden en önemli etkenlerden biri strestir. Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsak stres büyük ölçüde bizi kontrolü altına almış demektir ve stresten uzaklaşmak için özel bir çaba harcamamız gerekir.

Peki stresten uzaklaşmak gerçekten mümkün mü? Pek çoğunuzun hayır dediğini hatta bunu ıspatlayıcı görüşler bildirdiğini duyar gibiyim. Trafiksiz bir yaşam mümkün mü, iş yerindeki çekişmelerden ve hırslardan uzak kalabilmek mümkün mü, çocuğumu nasıl bir okula göndereceğimi düşünmeden ve geleceği için endişenmeden yaşamak mümkün mü ve bunun gibi pek çok haklı gerekçe gösteriyorsunuz. Bunlar için yapabileceğimiz bir şey olmadığını ve bütün bunların çok büyük stres kaynakları olduğunu kabul ediyorum.

Ben size sadece basit bazı önerilerde bulunmak istiyorum. Açık havada yapacağınız yürüyüşler, kitap okumak, bulmaca çözmek, bir hobiye sahip olmak veya çok hırs yapmadan da olsa bir yabancı dil öğrenmeye çalışmak, kendinize bazı küçük hedefler koymak, fazla alış veriş yapmamak, fazla internette gezmemek ve fazla cep telefonuyla konuşmamak bile size bir sakinlik ve huzur getirecektir. Bunun sonucunda da günden güne stresinizin azaldığını göreceksiniz.

Yaşam içinde sağlığımızdan daha değerli hiçbir şey yok biliyoruz. Eğer stresten uzaklaşmak sağlığımız için bu kadar önemliyse ve yukarda saydığımız basit şeyler bizi stresten uzaklaştıracaksa sizce denemeye deymez mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.