Sık Görülen Bebek Hastalıkları

0 61

Bağışıklık sistemini geliştirmek için anne sütü ve ek besin devrinde kâfi besin kıymetlerinin alınması ve tertipli uyku gerekir. Bunlara karşın bebeğinizin farklı hastalıklar yaşadığına şahit olabilirsiniz.

Bilhassa bebeklik devrinde sıkça görülen hastalıklara karşı daha hassas olunması gerekiyor. Bunun için sık görülen bebek hastalıklarını bilmeniz ve tedbirlerini almanız onun sağlıklı ve keyifli gelişimine yardımcı olacaktır.

Sık Görülen Bebek Hastalıkları

Konak

Baş derisi kabukları olarak görülen bu hastalık, bebeklerde sık görülen bir durum. Kuru beyaz ya da sarı pullar baş derisi üzerinde bir kabuk oluşturur. Bu durum bazen kaşlara kadar yayılabilir. Bebekteki alerji yakınlığının yanında, bebeklerde konak nedenlerinin ortasında genetik özellik ve annenin yanlış beslenmesi de bulunur.

Konak olayı görülen bebek, sık sık banyo yaptırılmalı. Bu hastalıktan ötürü bebeğin başında koku oluyorsa, karbonat ve zeytinyağını karıştırıp çocuğun başına sürdükten sonra banyo yaptırılabilir. Bunlara karşın konak geçmiyorsa, doktora danışmalısınız.

Pamukçuk

Bebeğin ağzında görülen beyaz katman oluşumlarına pamukçuk denir. Yenidoğan bebeklerde sıklıkla ortaya çıkan bu rahatsızlık, bir yaşına kadar sıklıkla görülebilir. Bu pamukçuklar, yetişkinlerde yaşanan mantar olaylarına emsal.

Tıpkı vakitte pamukçuk, bebeğin teneffüs yolları ve sindirim sisteminde oluşan enfeksiyonların da belirtisidir. Pamukçuk çok önemli bir hastalık olmasa da bebeğin beslenme alışkanlığını tesirler ve onun huzursuz olmasına sebep olabilir. Bu yüzden ihmal edilmeden doktor denetimi gerektiren bir durumdur.

Sarılık

Yeni doğan bebeklerin %60’ında, erken doğan bebeklerin ise %80’inde görülen bu hastalık, ilerlemediği sürece tehlikeli hastalıklar kategorisinde değildir. Anne karnındayken plasenta vasıtasıyla gerçekleşen bilirubin unsurunun bedenden atılması gerekir ve birtakım bebeklerin ciğerleri bu süreç için yetersiz kalır. Beden rengi ve gözlerdeki beyaz kısım sarı rengine çaldığı için hastalığın ismi sarılıktır.

Yalancı Kuşpalazı (Krup)

Kış aylarında sık karşılaştığımız hastalıklardan biri de çocuk anjini yahut yalancı kuşpalazı diye de bilinen krup hadisesi. Bebeklerde krup hastalığı önemli teneffüs zahmetine dikkat çeker. Ses telleri ve soluk borusunun iltihabı olarak açıklanan yalancı kuş palazı belirtileri ortasında; burun akıntısı, hafif öksürük, burun tıkanıklığının dışında hırıltılı öksürük vardır. Akabinde soluk alma sırasında duyulan seslere, ses boğuk ses tonu da eşlik eder.

Ses tonunu bebeğiniz ağladığı esnada fark edebilirsiniz. Bu hastalığın bilhassa bebeklerde görülmesinin nedeni, hava yollarının şimdi çok dar olmasıdır. Bebeğin yaşı ilerledikçe bu hastalığa yakalanma ihtimali azalır. Doktor denetimi gerektiren bu hastalığın tedavisi sırasında meskenin havalandırılmış olmasına ve bebeğinizin kâfi sıvı tüketmesine dikkat edin.

Suçiçeği

Ciltte küçük, kırmızı kabarcıklar ve şiddetli kaşıntı hissiyle görünen suçiçeği hastalığı bebeklerde yaygın olarak görülür. Bulaşıcı olan bu hastalığın tedavi süreci epey hassas. Bebeklerde suçiçeğinin belirtileri halsizlik, ishal ve deride döküntü halinde görülür. Sonraki günlerde ciltteki benekler, yaralar halinde belirir.

Bir bebek hastalığı olarak bilinen suçiçeği, yetişkinlerdeki kadar güç geçmez ancak kesinlikle doktor müdahalesi gereklidir. Tedavi sürecinde bedenindeki benekler onu rahatsız edebilir. Şayet yaralar şiddetli formda kaşıntıya yol açar ve bebeği çok fazla rahatsız ederse nemli bir bezle beden hafif halde silinebilir.

Kızamık

Kızamık, ciddiye alınması gereken, bulaşıcı bir hastalık. 6 aydan evvelki bebeklerde nadiren görülür. Zira anneden alınan antikorlar bebeği kızamık hastalığına karşı korur. Lakin ileriki periyotlarda kızamık virüsüne bebekler ve çocuklar hayli müsaittir. Hastalık virüsü bedene girdikten takribi 10 gün sonra belirtilerini göstermeye başlar.

Ateş, gözlerde sulanma ve kızarma, ağızda beyaz lekeler, öksürük ve sonraki günlerde deride döküntü en yaygın kızamık belirtileri ortasında. Kızamık, ileriki evrelerde beyin iltihaplanması ve zatürre üzere hastalıklara taban hazırlama ihtimali taşıdığı için tedavisi için doktor denetimi kaidedir.

Menenjit

Menenjit, beyin yahut omurilik zarında görülen iltihap durumudur. Menenjitin en sık 2 yaş altı bebeklerde görülür. Ancak ileriki devirlerde, aşı olmamış çocuklarda da ortaya çıkabilir. Öbür saydığımız hastalıklardan daha tehlikeli olan menenjit; ileriki evrelerde beyinde hasara, görme ve işitme bozukluklarına neden olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması bu hastalığın yaydığı bakterilerle savaşamayabilir.

Bunun için bağışıklık sistemini güçlendirmek, bu hastalığı önlemenin en uygun yolu. Şiddetli ve daima baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik, uzunluğunda tutulma, şuur kaybı menenjit belirtilerinden. Bu belirtileri ciddiye alarak bebeğinizi doktora götürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.