Sepsis Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

0 57

Sepsis, vücudun enfeksiyona tepkisi sonucunda kendi dokularına zarar vermesi nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hayatı tehdit eden hastalıklar içerisinde yer alır. Sepsis nedir, nasıl tedavi edilir?

Sepsis Nasıl Geçer?

Sepsis tedavisinde, antibiyotikler ve intravenöz sıvı desteği gerçekleştirilir. İntravenöz, damar içinden verilen bir sıvı desteğidir. Erken tedavi, hastalığı geçiren her yaşta kişinin hayatta kalma şansını artırır. Bu yüzden sepsis tedavisinde erken tedavi önemlidir.

Sepsis Ne Anlama Geliyor?

Sepsis olarak ifade edilen kavram, vücuttaki enfeksiyona neden olan herhangi bir bakterinin kana karışması ve vücuttaki bakterilere karşı savunma tepkisi göstermesi sonucu ile ortaya çıkar. Sepsis nedir, nasıl tedavi edilir?

Sepsis hastalığını daha net bir şekilde ifade edecek olursak; Enfeksiyon sebebi veren bakterilerin kana karışması ile beraber vücuttaki bağışıklık sisteminin enfeksiyondan kaynaklı bakterilere karşı, büyük bir savunma tepkisi gösterir. Bu savunma tepkisi sonucunda, sepsis hastalığı ortaya çıkar.

Sepsis Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sepsis, enfeksiyon hastalığı olduğu için bunun öncesinde belirtiler meydana gelir. İlk belirtileri, enfeksiyona bağlı belirtilerdir.

  • Öksürük, balgam, ishal, boğaz ağrısı, kusma şeklinde, kişilerde günlük hayata problem oluşturacak belirtiler görülür.
  • Bunlarla beraber gece uykusunda titreme, halsizlik, ağrı, terleme, sürekli olarak cildin nemli ya da terli olması gibi etmenlerde gelir.
  • Sepsis, ilk başlarda soğuk algınlığı ya da grip gibi hissedilebilir. Fakat artmaya başladığında doktor kontrolü ile sepsis belirtileri olduğu anlaşılır.

Erken  tedavi ile önlenen bir hastalıktır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.