Sağlığımız İçin Kırmızı Meyve Ve Sebzeler

0 37

Sağlıklı beslenmede kırmızı renkli meyve ve sebzelerin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Kırmızı renkli meyve ve sebze çeşitlerinin çok olduğu şu yaz aylarında bu konuyu yeniden ele almak istedik.

Domates, kırmızı biber, çilek, kiraz, vişne, üzüm ve karpuz. Hepsini bol bol bulup tüketebileceğimiz güzelim yaz günlerini yaşıyoruz. Kırmızı renkli meyve ve sebzelerin hepsi de yapılarındaki bol likopen sayesinde anti kanserojen etkiye sahip en önemli gıdalardır. Ayrıca bol C vitaminine de sahiptirler. Vücutta yağın depolanmasına engel olarak kilo dengemize yardımcı olurlar. Dolaşım sistemini rahatlatır ve böylece kalp krizi ve felç riskini azaltırlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kansere karşı direnç verirler. Şeker hastalıklarına, romatizmaya, vücutta iltihap oluşmasına engel olurlar. Sahip oldukları bol C vitamini sayesinde bağırsaklardaki demir alımını arttırarak kansızlığı önlerler. İdrar söktürür ve böbrekleri temizlerler. Damar sertliğinin önüne geçerler. Tam bir vitamin deposu oldukları için daha burda sayamadığımız pek çok faydaları vardır.

Kırmızı renkli meyve ve sebzeleri bol bol tüketelim ve çocuklarımıza da bu bilinci ve alışkanlığı mutlaka kazandıralım. Sağlıklı bir nesil yetiştirmek istiyorsak örnek olalım, bu bizim görevimiz unutmayalım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.