Pediatri Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi

0 164

Pediatri Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi

Sağlıklı bir yetişkin dönemi için ilk olarak çocukluk ve ergenlik döneminde psikolojik sorunların oluşumundan önce önlenmesi gerekir. Eğer psikolojik hastalıklar varsa tedavisinin doğru şekilde gerçekleştirilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Pediatri çocuk ve ergen psikiyatrisi kişinin yetişkinlik dönemine geldiğinde sağlıklı şekilde yaşam sürebilmesi, özgüvenli olması için büyük, tedavisi zor kalıcı psikiyatrik hastalıların erken dönemde tespit edilmesi ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Çocuk ve ergenlerin yetişkinlerin aksine sürekli gelişim içerisinde olan fiziksel ve ruhsal yapıları vardır. Bu nedenle de yetişkinlerin psikiyatri sorunları ile ilgilenen psikiyatri bölümlerinin dışında çocuk ve ergenlik dönemi üzerine eğilen çocuk ve ergen psikiyatri alanı ortaya çıkmıştır.

Çocuk Psikiyatri Kaç Yaşa Kadar Bakar?

Sağlıklı bir yetişkinlik dönemi için temellerin çocukluk döneminde atılması gerekir. Çocuklar ve ergenlik döneminde olan gençler etraflarında gelişen olay ve kişilerden yetişkinlere göre daha fazla etkilenir. Bu dönem içerisinde gerçekleşen her türlü değişim yalnızca bu dönem içerisinde kısıtlı kalmaz ve kişilerin tüm yaşamını yönlendirir.

Bu nedenle de çocuk psikiyatrisi kişinin ileride yaşaması muhtemel ruh sorunlarına yönelik erken teşhiste bulunur ve bunların tedavisinde oldukça önemli bir yerdedir.Pediatri çocuk ve ergen psikiyatrisi0 – 18 yaş arasındaki çocukların yaşadıkları sorunlar ile ilgilenilir.

Bir Çocuğun Psikolojisinin Bozuk Olduğu Nereden Anlaşılır?

Çocuklarda psikolojik sorunlar öğrenmede güçlük çekme, duyularını kontrol edememe ve tamamen içine kapanma gibi davranış bozuklukları ile kendisini gösterir. Bir çocuğun psikolojisinin bozuk olduğunu anlamına yardımcı olan durumlar şu şekildedir;

  • Konuşma bozukluklarının oluşması ve ortaya çıkan konuşma bozukluklarının çocuğun sosyal hayatını etkileyecek boyutlara ulaşması
  • Çocuğun iki hafta veya daha uzun süreler boyunca içine kapanık ya da üzgün hissediyor olması
  • Kaygı ve korkularının günlük aktivitelerine engel olacak kadar ön plana çıkması
  • Yalnız uyuyamam ve anne – baba ile uyuma istediğinin baş göstermesi
  • Yaşıtlarına göre öğrenmede zorluk yaşaması
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.