Pediatri Çocuk Onkolojisi

0 144

Pediatri Çocuk Onkolojisi

Çocukluk çağı kanserleri vücudun herhangi bir yerinde olan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması ile birlikte ortaya çıkan ve kan ya da lenf yolu ile vücudun farklı bölgelerine yayılarak sağlığı bozarak yaşamı tehlikeye sokan bir grup hastalığa kanser adı verilir. Onkoloji birimlerinden bir tanesi olan çocuk onkolojisi bölümü hastaların yenidoğan döneminden ergenlik dönemine kadar görülen kanser taraması, tanısı ve tedavisi hizmetlerini verir.

Çocuk onkolojisi bölümü 0 – 14 ya da 14 – 18 yaş arasında görülen çocukluk çağı kanserleri ile ilgilenir. Çocuk onkolojisi bölümü içerisinde sıkça tedavisi gerçekleştirilen hastalıklar kemik tümörleri, lösemiler, wilms tümörü, nöroblastom, retinoblastom, lefomalar, çocukluk çağının nadir tümörleri, karaciğer kanserleri, histiositozlar, germ hücreli tümörler, bazı konjenital anomaliler, lenfadenopati, iyi huylu beyin tümörleri, tümör riski yüksek hastalıklar bulunur. Pediatri çocuk onokolojisi bölümü içerisinde çocukluktan ergenliğe kadar olan hastaların tedavisi gerçekleştirilir.

Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Nedir?

Pediatri çocuk onkolojisi bölümüçocukluk ve ergenlik döneminde sıkça rastlanan beyaz küre hastalıkları, anemi (kansızlık), kanama pıhtılaşma bozuklukları, solid tümörler, lösemiler, lenfomalar gibi hastalıklar ile ilgilenir.

Bu bölümün ilgilendiği hastalıkların büyük bir bölümü poliklinik düzeyindedir ve ayakta izlenir. Ancak lösemi ve kanser gibi hastalıklarda tedavi yatarak gerçekleştirilir. Bilim dalının uğraştığı hayati risk taşıyan hastalıklar ile pediatrinin tüm alt dalları ile ilişki halindedir. Çocuk onkolojisi, çocuk cerrahisi, ortopedi, beyin cerrahisi, radyasyon onkolojisi, radyoloji ve patoloji gibi hastalıklar ile çalışma halinde olan bir bilim dalıdır.

Çocuk Onkoloji Bölümü Nedir?

Çocuk onkolojisi bölümü içerisinde yenidoğan döneminden ergenlik dönemine kadar kanserden korunma, kanser taraması, kanser tanısı ve tedavisi gibi hizmetler sunan bir bölümdür. Çocuk onkoloji bölümü içerisinde çocukluk çağı kanserlerinin tedavisi gerçekleştirilir. Adı çoğunlukla pediatrik hematoonkoloi ile birlikte anılan bir bölümdür. Bu bölüm içerisinde tedavi olan hastaların yaş aralığı  0 – 18’dir. Çocuk onkoloji bölümü yenidoğan döneminden ergenlik dönemine kadar olan hastalar ile ilgilenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.