Pediatri Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları

0 150

Pediatri Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları

Çocuk İmmünoloji ve Alerji bölümü, immün yetmezliği ve enfeksiyon tipleri gibi birçok imminolojik temele sahip olan hastalığın tanı ve tedavisinin uluslararası düzeyde gerçekleştirildiği bir bölümdür. Bununla birlikte genetik ve çevre faktörlerinin birbiri ile etkileşimi sonucunda meydana gelen alerjik hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen oldukça önemli bir bilim dalıdır.

Pediatri çocuk immünolojisi ve alerji hastalıkları 0 – 18 yaş aralığındaki bireylerin immünolojik yani bağışıklık ve alerjik hastalıklarının tanı, tedavi ve takibi ile ilgilenen bir uzmanlık dalı olarak karşınıza çıkar. Birçok hastalığın yanı sıra kök hücre nakil merkezi ve kemik iliği merkezi ile birlikte hareket eder ve nakil öncesinde immünolojik testler ile HLA tiplendirmeleri bu bölümdeki uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Çocuk imminolojisi ve alerji hastalıkları doktorları 6 yıl tıp fakültesi 4 yıl çocuk sağlığı hastalıkları uzmanlığı 3 yıl da çocuk immünolojisi ve alerji hastalıkları bölümünde ihtisas gerçekleştirir.

Alerji ve İmmünoloji

Alerji vücudun çeşitli yabancı maddelere karşı gösterdiği aşırı reaksiyon sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar ve alerjik hastalıklardır. İmmünolojik hastalıklar vücudun bağışıklık sistemini hedef alan hastalıklar olarak bilinir. Alerji ve İmmünoloji hastalıkları ile sağlık kuruluşlarında yer alan alerji ve immünoloji bölümleri ilgilenir. Pediatri çocuk immünolojisi ve alerji hastalıkları ile alanında uzman çocuk doktorları ilgilenir.

Çocuk ve erişkinlere yapılan alerji ve immünoloji bölümü testleri besin provokasyon testleri, solunum fonksiyon testleri, egzersiz testleri, ter testi, ilaç provokasyon testi, radyolojik tetkikler, deri prick – intradermal testleri bulunur.

Alerji Doktoru Nedir, Alerji Doktoru Hangi Hastalıklara Bakar?

Alerji uzmanı alerjiden doğan hastalıkların teşhis ve tedavisi ile ilgilenir. Alerji uzmanının ilgilendiği hastalıklar şu şekildedir;

  • Kronik öksürük
  • Astım
  • Alerjik rinit
  • Böcek iltihabı
  • Çimen alerjisi
  • Lateks alerjisi
  • Esin alerjisi
  • İlaç alerjisi

Yukarıda yer alan alerjik hastalıklar ile alerji doktoru ilgilenir. Bu tip sorunlar için alerji ve immünoloji bölümüne gitmeniz gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.