Pediatri Çocuk Endokrinolojisi

0 180

Pediatri Çocuk Endokrinolojisi

Endokrinoloji hormon bilimidir. Hormonlar insanların normal büyümesi, gelişmesi ve hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan bütün organların birbiri ile uyumlu şekilde çalışmasını sağlar ve herbiri kendine özgü bezler tarafından salgılanır. Bahsi geçen bu bezlerin gelişmemesi ya da hiç oluşmaması veya gerekenden daha az çalışması, düzensiz çalışması gibi durumların sonucunda endokrinolojik hastalıklar oraya çıkar. Bununla birlikte hormonlar çevreye verilen tepkilerin kontrolünü sağlar. Vücudumuzun fonksiyonlarının doğru şekilde çalışabilmesi için gerekli miktardaki enerji ve besini sağlamaya yardımcı olur. Pediatri çocuk endokrinolojisi bölümü temel çocukluk ve ergenlik dönemindeki ortaya çıkan hormonal bozukluklar ile ilgilenen bir bölümdür.

Çocuk Endokrinoloji Hangi Testleri Yapar?

Endokrinoloji, iç salgı bezleri tarafından oluşturulan sistem ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Çocuk Endokrinoloji yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan bebek, çocuk ve genç ergenlerin endokrinolojik sorunların incelenmesini sağlar. Çocukluk ve gençlik yıllarının her aşamasında hormon hormon bozuklukları ile ilgilenen bilim alanıdır. Bu bölüm içerisinde büyüme hormonu tedavisi, boy kısalığı tedavisi, erken ergenlik, gelişim bozuklukları, obezite gibi sorunların hastalıkları ile ilgilenir. Çocuk endokrin hastalıkları çeşitli testler ile teşhis edilir. Endokrinoloji testleri şu şekildedir;

  • Elektrolitler
  • ACHT
  • Kalsiyum
  • DHEAS
  • Katekolaminler
  • Kalsitonin
  • TSH

Pediatri çocuk endokrinolojisi testleri yukarıda yer aldığı gibidir. Çocuk endokrinolojisi testleri 0 – 18 yaş aralığındaki bireyler ile ilgilenir.

Çocuk Endokrinolojisi Bölümü Nedir?

Çocuk endokrinolojisi bölümü vücuttaki hormonlar ve hormonları salgılayan salgı bezleri ile ilgili sorunlar ve hastalıklar ile ilgilenen tıp bilimidir. Pediatrik endokrinoloji bölümü yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan bebek, çocuk ve ergenler ile ilgilenen bir bölümdür.

Çocuklarda oluşan endokrin bozuklukları ve hormonal problemleri alanında uzman bir doktor tarafından takip edilmeli ve tedavisine bu şekilde başlanmalıdır. Çocuklarda ortaya çıkan endokrin sorunları erken dönemde tedavi edilmezse çocukların daha sonraki yaşamlarında ciddi olumsuzluklar oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle de çocuk Endokrinolojisi bölümü çok önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.