Öksürük Çocuklarda Hastalık Belirtisi

0 54

Havaların soğuması ile birlikte çocuklarda, soğuk algınlığı, nezle ve grip hastalıklar sıkça görülür. Bu hastalıklara eşlik eden öksürükler ise uygulanan tedaviler ile kısa müddette kaybolur. Lakin bir ayı geçen inatçı öksürükler anne ve baba tarafından uygunca araştırılmalı. Çocuğun günlük hayatını olumsuz etkileyen ve geçmeyen öksürükler, öteki hastalıkların birinci belirtisi olabilir.

Öksürük teneffüs yollarının korunmasında tesirli bir reflekstir. Yabancı cisimleri, balgamı, istenmeyen parçacıkları uzaklaştırmak için gereklidir. Dört haftadan kısa süren öksürüğün en sık nedeni, viral enfeksiyonlardır.

Küçük çocuklar yılda ortalama 6-8 kere öksürüğün eşlik ettiği üst teneffüs yolu enfeksiyonu geçirebilirler. Hatta çocukların %12-15 kadarı yılda 12 sefer üst teneffüs yolu enfeksiyonu geçirir. Öksürük, dört haftadan kısa sürüyorsa, nezle /grip ile birlikte başlamışsa, çocuğun muayenesinde kıymetli bir sorun ya da eşlik eden öteki bir hastalık yoksa detaylı tetkik, ağır tedavi gerekmez. Lakin birtakım durumda çocuklarda öksürük geçmeyebilir. Dört haftayı geçen her öksürük değerli bir belirti olabilir, bu nedenle ayrıyeten ayrıntılı olarak değerlendirilmelidir.

Çocuğunuzu gözlemleyerek öksürük oluşumuna dikkat edin 

Öksürük ile birlikte anne babaların dikkat etmesi gerekenler şunlardır:
– Öksürüğün başlangıcı, aniden mi oluştuğu
– Öksürük ile birlikte balgam ya da hırıltı, hışıltı gibi seslerin eşlik edip etmediği
– Nefes almada zorluk, sık ve zorlu nefes alma
– Öksürüğün akşam ya da sabah saatlerinde artış göstermesi
– Geceleri horlama, yoğun burun akıntısı ve baş ağrısı olup olmadığı
– Alerjik bulgular ve egzama varlığı
– Ailede tüberküloz gibi bulaşıcı ya da kalıtsal hastalıkların varlığı
– Ev içerisinde yoğun sigara kullanımı
– Kilo kaybı, büyümenin durması, beslenme güçlüğü
– Aktivite sırasında öksürüğün artış göstermesi gibi detaylara dikkat edilmelidir.

Öksürük bir ayı geçiyorsa doktor kontrolü şart 

Dört haftayı geçen uzun soluklu öksürükte çocukların kesinlikle detaylı muayeneden geçerek gerekli tetkikleri yaptırması gerekir. Bu periyotta doktor tarafından teşhis katılaşana kadar denetimler aksatılmamalıdır. Enfeksiyon, reaktif hava yolu üzere sık görülen tabloların yanı sıra kistik fibroz, doğumsal akciğer yahut kalp hastalığı, yabancı cisim, romatizmal hastalıklar üzere az görülen fakat kıymetli teşhisler da karşımıza çıkabilmektedir. Öksürük sıradan görülmesine rağmen pek çok hastalık açısından değerli bir belirtidir. Bilhassa bir ayı bulan öksürük her yaş kümesinde çok daha kıymetlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.