Keyifli evliliğin kimi kuralları

0 8

Mutlu evlilik aslında çok güç değildir. Onu zorlaştıran kimi etkenler var, mesela evliliğin yolunda gitmemesinin nedenlerinin başında, birbirini suçlayıcı hal alma, küçümseme, saygısızlık, daima kendini savunma, iletişimsizlik ve saldırganlık gelir. Bu nedenle evliliklerde meseleler başgösterir. Lakin meselesiz bağ olmaz ancak meseleler kronikleşirse korkulan son kaçınılmaz olabilir. Meğer tavsiye ettiğimiz birkaç kolay ve tesirli kurala uymak sizi mutluluğa kavuşturabilir. Zira evlilik ilgisi; sevgi, hürmet, paylaşma ve müsamaha ile yürütülürse mutluluğun, muvaffakiyet ile yürütülemez ise de mutsuzluğun esas kaynaklarından biri olabilmektedir. Zira sabır, sadakat, şartsız sevmek, samimiyet, tutku ve hürmet olursa memnun bir birliktelik ve sağlıklı bir cinsel hayat hayat olur. İşte size keyifli evliliğin kimi kuralları :
Bankada bir hesap açtığınızı düşünün. Bu hesaba ne kadar memnun an yatırırsanız ilginiz de o kadar memnun ve uzun ömürlü olur. Maksadınız hesabınızı memnunlukla doldurmak olmalı.
Birbirinize olan ilgisizliğinizin nedenini bulun. Kıskançlıklar, daima bir ortada olma, ilginin çocuklara kayması, maddi meseleler, evlilik sorumluluklarının ağır gelmesi ve gerçekçi olmayan beklentiler çiftin birbirlerine olan ilgisini azaltabilir.
Aklınızda bir anahtarlık hayal edin. Anahtarlığınıza şartsız sevme, anlayış, müsamaha, arkadaş olabilme, samimiyet, şefkat, emek, sabır ve fedakârlık anahtarlarını takın, tüm bu olgular keyifli evliliğin kapılarını açacak altın anahtarlardır.
Eşinizin bir mevzu hakkındaki fikirlerine ya da hayallerine paha verin. Katılmasanız dahi onun ortaya koyduğu fikirlere hürmet duyun ve sonuna kadar dinleyin.
Evliliğinizi monotonluktan kurtarmak için yenilikler yapın. Kaliteli vakit geçirmek için imkanlar yaratın. Ona beklenmedik küçük sürprizler yapın. Özel bir gün olmasa dahi ona küçük bir ikram alın. Birlikte vakit geçirmek için fırsat kollayın. Ortak zevklerinize uygun paylaşımlar yaratın.
İlgi çekmek için evliliğinize gizem katın.
Kendinizi sevin ve beğenin.
Eşinizi fark edin. Onun saçını boyadığını, zayıfladığını, sizin için yaptığı küçücük de olsa özel bir şeyi görün ve takdir edin.
Öfkelendiğinizde asla şiddete başvurmayın. Mola verin, ortamı terk edin, duş alın ve uyuyun. Müzik dinleyin. Kavganızın dozajının yükseldiği anda nefes alıp vererek gevşeyin. Çatışmalarınızı yıkıcı değil yapan bir bakış açısıyla ele alın. Ferdî tenkit değil davranışsal tenkit yapın. Kendinizi onun yerine koyun ve empati yapın.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.