Kabakulak Neden Olur?

0 28

Kabakulak hastalığı, paramiksovirüs ailesinden gelen RNA virüsü ile oluşmaktadır. Genel anlamda ocak ve mayıs aylarında bu virüs yayıldığı için kişilerde bu hastalık, ocak ve mayıs aylarında daha sık rastlanır. Kabakulak neden olur?

Kabakulak tükürük bezinin virüsler ile bağlantılı olarak oluşturduğu, viral bir iltihaptır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için herhangi bir kişide belirtileri göstermeye başladıktan sonra karşıdaki kişiye de bulaşarak, aynı hastalığın yaşanması mümkün.

Kabakulak Hastalığına Ne İyi Gelir?

Kabakulak tedavisinde, uygulanan net bir tedavi bulunmaz. Doktor sizi gerekli müdahaleler ile tedavi ettikten sonra şikayetlerinizi gidermeye yönelik ilaçlar vermektedir. Bunlar;

  • Ağrı kesiciler
  • Ya da ateş düşürücü ilaçlardır.

Kişi tat alamadığı zaman acı, ekşi, tatlı ve tuzlu gibi keskin tatlardan uzak durmalıdır. Ağrı kesicileri düzenli bir şekilde kullandıktan sonra istirahat ile kabakulak hastalığı geçer.

Kabakulak hastalığının ilk belirtileri;

  • Yeme ve içme de zorluk
  • Karın ağrısı
  • 39 dereceden daha yüksek ateş
  • Bilinç bulanıklığı
  • Erkeklerde ise testislerin ağrıması ve şişmesi ile başlar.

Bu belirtilerden yaşanılmaya başladığında, doktor kontrolü almalısınız.

Kabakulak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kabakulak hastalığı, 1 ya da 2 hafta içerisinde geçen bir hastalıktır. En yaygın görülen ciddi nedenler içerisinde, tablo testis iltihabı gelir. Bu durum ergenlik sonrasındaki kabakulak geçiren erkeklerde yaşanmaktadır. Kabakulak neden olur? Kabakulak, belirtilerden oluşan bir hastalıktır. Şikayetlere yönelik bir ilaç tedavisi yapıldığı için kişinin diğer kişilerle temasa geçmemesi ve bol bol sıvı tüketmesi gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.