İmplant Diş Kimler İçin Uygundur?

0 23

İmplant Diş Kimler İçin Uygundur?

 

Eksik dişlerin yerine yerleştirilen ve işlevini tamamlaması için titanyum alaşımından yapılan yapay diş köklerine verilen isimdir. İmplant; Protez ve implant olmak üzere iki kısımdan oluşur. Dişlerinizi kaybetmişseniz ve işlem için olumsuz bir durum yoksa en doğru işlem implant yerleştirmedir.

 

Yalnızca 16-18 yaş arası immatür çocuklarda, ileri şeker hastalığı olanlarda ve takip edilmeyen şeker hastalarında, kalp damar hastalığı nedeniyle ameliyat olmuşlarda ve kalp hastalığı olanlarda takip yapılmayanlarda implant tedavisi yapılamaz.

 

İmplant Diş Faydaları Nelerdir?

 

İmplant tedavisi diğer yöntemlere göre çok daha güçlü ve güvenilir bir yöntemdir. Hiçbir diş desteği olmadan tek başına uygulandığı için diğer dişlere zarar vermez.  Doğal diş şeklinde olduğu için kişinin ağız ve diş yapısında herhangi bir bozulmaya neden olmaz. Kanal, köprü gibi diğer tedavilerde diş yapısı bozulduğunda görme bozukluğu meydana gelir ancak bu yöntemde bu sorun yoktur. Tam çiğneme fonksiyonunu elde edebildiği için insanların istediğini yemesini sağlar.

 

İmplant Diş Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Diş implantları ödemli ve çene problemi olan kişiler için en trend uygulamadır. Doğru uygulandığında ömür boyu ağızda kalabilir.  Birçok sağlık uygulamasında olduğu implant tedavisi uygulamasının da başarı oranı kişiden kişiye değişebilmektedir. Diyabet, osteoporoz ve sinüs problemleri gibi bazı kronik hastalıkların kemiğe implantasyonu engellediği tespit edilmiştir.

 

İmplant Diş Tedavisi Kaç Aşamadan Oluşur?

 

Muayene aşamasında detaylı bir ağız muayenesi ile diş etleri, alt ve üst çene arasındaki ilişki, dişler gibi durumlar incelenir. Uzunluğu çene cerrahı ve diş hekiminin ortak çalışması ile belirlenen implant tipine yerleştirilecek implant sayısı ve yapılacak restorasyon. Konvansiyonel röntgenlere ek olarak, karmaşık vakalarda üç boyutlu tomografi çekilir ve özel bir cihazda çene kemiğinin benzer boyutta bir modeli elde edilir ve implantların yerleştirileceği alanlar minimum hata ile planlanır.

 

Ameliyat mutlaka implant tedavisi, konusunda gerekli eğitime sahip bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. İmplant yerleştirme, diğer diş tedavilerinde olduğu gibi lokal anestezi altında yapılır. Diş eti üzerinde bir kesi yapılır ve uygun aletler kullanılarak implantın yerleştirileceği kemikte yuva açılır. İmplant, özel aletler kullanılarak bu silindirik boşluğa yerleştirilir. İşlem uygulanan implant sayısına bağlı olarak bir saat veya daha fazla sürebilir.

 

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

 

Gülüş tasarımı belirli bir plan dahilinde yapılmalıdır. Öncelikle gülüş tasarımı için hastanın estetik beklentilerinin neler olduğunu belirlemek gerekir, ancak doğru gülüş tasarımına olan ihtiyacın doğru belirlenmesi gerekir. Bu aşamada hastanın ağız yapısı analiz edilmelidir. Bunun için ağız ölçüsü alınması gerekir. Daha sonra hangi problemlerin mevcut olduğunu belirlemek için hastanın ağız yapısının doğru bir modeli kullanılır. Değerlendirme sürecinden sonra eksiksiz bir eylem planı geliştirilmelidir.

 

Gülüş Tasarımı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Estetik diş kaybı olan her kişinin farklı beklenti ve ihtiyaçları olduğu için gülüş tasarımı uygulaması kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Estetik gülüş tasarımı için yüz özellikleri, cinsiyet, yaş, hasta gereksinimleri gibi faktörler bu işlemler belirlenirken göz önünde bulundurulur.

 

Gülüş Tasarımı Tedavi Fiyatları

 

Gülüş tasarımı olan hastaların tedavisini belirleyen iki ana faktör vardır. Bu faktörlerden ilki hastanın ağız, yüz ve kemik yapısından kaynaklanan genetik faktörler, ikincisi ise hastanın tedavi sonrası göreceği sonuçlardan beklentileridir.  Gülüş tasarımı tedavileri sadece ağız ve diş yapısındaki kusurları gidermekle kalmaz, aynı zamanda hasta beklentilerini karşılayan estetik dokunuşlarla tamamlanır. Bu nedenle tedavi maliyetini belirleyen faktörler kişiden kişiye büyük farklılıklar göstermektedir.

 

Zirkonyum Kaplama Nasıl Uygulanır?

 

Zirkonyum tedavisi, bildiğiniz diğer diş kaplama tedavileri gibi uygulanır.  Metal destekli kaplamalarda olduğu gibi zirkon diş tedavisi öncesinde kaplamalı dişte küçük modifikasyonlar ve değişiklikler yapılır. Bu modifikasyonlar tipik olarak dişleri küçültür ve şekillendirir, böylece kaplamalar mükemmel şekilde oturur. Dişsiz zirkonyum kaplama laboratuvar ortamında CAD/CAM teknolojisi kullanılarak özel olarak ölçülen ağız ve diş yapılarına göre oluşturulur.

 

Zirkonyum Kaplama Avantajları Nelerdir?

 

Işık iletim işlevi, normal dişlerin doğal bir görüntüsünü yakalar. Sağlıklı diş minesi ışığa karşı tamamen şeffaftır.  Klasik porselen kaplamanın alt yapısı olan metal, dişlerde opak bir görünüm oluşturur. Bu zirkonyum kaplama ile engellenir.

 

Zirkonyum ışığa karşı şeffaftır. Bu nedenle en doğal kaplama çeşididir. Dişlerinin doğal görünmesini isteyen hastalar tarafından kullanılır. Metal alerjisi olanlar için en iyi kaplamadır. Kübik zirkon malzeme vücuda zararsızdır. Doku dostu malzemedir. İmplantlara uygulanabilir, titanyum ve zirkonyum hiçbir olumsuz etkileşim göstermez. Tedavi süreci çok uzun olmayıp 7-10 gün içerisinde tamamlanabilmektedir. Zirkonyum, daimi dişleri tamamen sürmüş tüm hastalar için uygun bir seçenektir.

 

Zirkonyum Kaplama Kimler için Uygundur?

 

Dişleri kırık, problemli veya çürük olan dişlerde sağlıklı sonuçlara ulaşmak ve kemik kaybını önlemek için yapılır. Üst veya girintili diş etleri tercih edilebilir. Diş dizilimi herkeste aynı olmayabilir. Bu nedenle zirkonyum kaplamalar, amorf diş sorunu olan, uzun süre beyaz dişleri olmayan ve daha temiz dişler isteyen kişiler için doğru tedavi yöntemidir.

 

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Memnun Mu?

 

Zirkonyum altından sonra en biyouyumlu dental materyaldir. Bu, ağzınızdaki herhangi bir kimyasalla reaksiyona girmeyeceği anlamına gelir.  Metal çerçeve kullanılmadığı için zirkonyum kaplamalar diş eti çekilmesi, şişme, bazen porselen kaplamaların neden olabileceği kanama gibi alerjilere neden olmaz.  Genellikle zirkonyum kullanıldıktan sonra memnuniyet bildirilir. Çeşitli dental uygulamalar için pratik, ağrısız ve uzun ömürlü bir çözüm olması zirkonyumu avantajlı kılmaktadır.

 

Zirkonyum Kaplama Sırasında Ağrı Olur Mu?

 

Bu element doğal olarak oluşan beyaz bir metaldir ve diş hekimleri tarafından estetiği ve dayanıklılığı nedeniyle dişlerin kaplanmasında tercih edilen yöntem olarak kabul edilir. Yine bazı kişilerde zirkonyum diş kaplama sonrası ağrı olabilir veya olmayabilir.

 

Zirkonyum Kaplama İşlemi Ne Kadar Sürer?

 

Hastanın diş etlerinin stabil olmadığı düşünüldüğünde bu yaklaşık bir haftalık bir tedavi sürecidir. Hekim ve hasta memnuniyetine göre tekrarlar eklenebilir.  Zirkonyum dişlerde tedavi süresi yaklaşık 1 haftadır. Tedavi süresince hastanın beklentilerine ve sonrasındaki tedavi sürecine bağlı olarak tedavi süresinde farklılıklar olabilir.

 

Yeni dişleriniz için zirkonyum porselen ve porselen kaplamalar ile tedavi süresi diş sayısına ve seçilen malzemeye göre değişiklik gösterebilir. Zirkonyum kaplamaların yapım süresi genel porselenden biraz daha uzundur. Zirkonyum kaplama sonrası ağrı oluşabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.