Hareketsiz Yaşam Bu Hastalıkları Tetikliyor

0 33

Doç. Dr. Zekioğlu, Trakya Üniversitesince çevrim içi düzenlenen “1. Ulusal Fiziksel Aktivite E-Sempozyumu”nda “Sağlık Politikaları ve Maliyet Boyutuyla Fiziksel Aktivite” başlıklı sunum gerçekleştirdi. Zekioğlu, toplumlarda görülen hastalıkların sağlık sistemlerini ve politikalarını direk olarak etkilediğini ifade etti. Fiziksel hareketsizliğin bir çok hastalığa neden olduğunu anlatan Zekioğlu, bu durumun ülke ekonomisine büyük etkisi olduğunu vurguladı.

Günümüzde çevrim içi sistemlerin yaygınlaşması ve iş modellerinin değişmesine bağlı şekilde fiziksel hareketliliğin azaldığını söyleyen Zekioğlu, “Uzaktan eğitim, evde çalışma modelleri gibi faktörlerin hayatımıza girmesi daha sedanter (fiziksel aktivitelerin olmadığı) bir hayat tarzının bireyler tarafından benimsenmesine neden oldu.” dedi. Hareket odaklı çalışan insan vücudunun fiziksel aktiviteden uzak kalmasıyla beraber problemlerin arttığına dikkat çeken Zekioğlu, şunları kaydetti:

“Hareket odaklı programlanmış insan vücudu, sedanter yaşamın insan hayatına girmesiyle beraber hastalık olarak görülmeye başlıyor. Kalp damar hastalıkları, diyabet ve kanser gibi hastalıklar artıyor. Bu hastalıkların sağlık sistemi üstünde yapmış olduğu bir hastalık yükü var. Çünkü kaybedilen bir hayat yılı oluşuyor. Yeti yitimiyle gelişine seneler oluyor, yaşam kalitesinde düşüş meydana geliyor. Ekonomik anlamda bakıldığında iş gücü ve iş günü kayıpları oluyor. Bireysel ve toplumsal etkileri var. Asla maliyetini hesaplayamadığımız ağrı, acı ve ızdırap gibi soyut fiyatları de var. Zekioğlu, sağlığın geliştirilmesi ve sağlıklı bir hayatın oluşması için dünya çapında çalışmalar yapıldığını, bu bağlamda aktif bir yaşamın anahtarının fiziksel aktivite olduğunu vurguladı.

Toplum genelinde fiziksel aktivitenin artırılarak halk sağlığının korunabileceğini aktaran Zekioğlu, “Haftada 150 dakikadan daha az aktivite yapan fertlerin yüzde 10’u aktivite düzeyini artırdığında inme, diyabet, kardiyovasküler sistem hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan hastalıklara yakalanma oranının azalacağı görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: cnnturk.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.