Erken ergenlik tedavisinin yan tesirleri nelerdir?

0 44

Erken Ergenlik Tedavisi, 40 yıla yakın müddettir çocuklarda uygulanmakta ve genel olarak inançlı bir tedavidir.

Erken Ergenlik Tedavisi esnasında yan tesirler çok sık görülmemektedir. En sık görülen yan tesirler, enjeksiyon bölgesi (ağrı, şişme ve apse) reaksiyonlarıdır.

Erken Ergenlik Tedavisi esnasında alerjik tepkiler sık olmasa da görülebilir. Bu nedenle birinci enjeksiyon, hastane ortamında yapılmalıdır.

Erken Ergenlik Tedavisi esnasında kilo alma, baş ağrısı, kas ağrısı, sıcak basması, sivilce, cilt döküntüsü, ruh hali değişiklikleri (ağlama, huzursuzluk, sonluluk vs) ile vajinal kanama ve vajinal akıntı üzere yan tesirler de nadiren görülebilir.

Erken Ergenlik Tedavisi esnasında kemik sıhhati olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle tedavi edilen çocukların kâfi kalsiyum tüketilmesi ve idmanlarına dikkat etmeleri değerlidir. Süt eserleri (süt, yoğurt, peynir), koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, mercimek ve badem güzel kalsiyum kaynaklarıdır ve tüketilmelidir. Öteki taraftan serum D vitamini seviyesi de olağan olmalıdır. Çocukta D vitamini eksikliği varsa kesinlikle tedavi ve takip edilmelidir.

Bilhassa daha evvel nöbet geçirmiş yahut beyinde rastgele bir sorunu olan çocuklarda nöbet görülebilir. Bu biçimde sorunu olan çocuklarda dikkatli olunmalıdır.

Ayrıyeten çocukta uzun QT sendromu (ritm problemi) varsa ya da ailede doğuştan kalp hastalığı, ritm bozukluğu, ani mevt yahut uzun QT sendromu olan şahıslar varsa erken ergenlik tedavisine başlamadan evvel kesinlikle kardiyolojik kıymetlendirme yapılmalıdır.

Erken Ergenlik Tedavisi 40 yıla yakın müddettir uygulanmaktadır. Bu müddet zarfında tedavi edilen kız çocuklarında kısırlık saptanmamıştır.

Erken Ergenlik Tedavisi esnasında kanıtlanmış öbür her hangi bir olumsuz tesir yoktur. Bu tedavi ergenliği durdurmada tesirli ve itimatla bir tedavidir.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.