Delta’dan Sonra Keşfedildi! Kâbusun Yeni Adı: C.1.2

0 40

2019’un son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsün son varyantı Güney Afrika’da tespit edildi. C.1.2 olarak isimlendirilen varyantın ‘en bulaşıcı mutasyon’ olma ihtimali bulunuyor.

Dünya 2 senedir koronavirüsün pençesinde. 4 milyonun üstünde insanın hayatına mal olan virüs ise yeni mutasyonları ile gündeme gelmeye devam ediyor. Son dönemde en çok Delta’nın adını duyduk. Zira söz konusu varyant dünya çapında baskın tür haline gelmiş durumda.

Fakat Güney Afrika’dan gelen bir haber virüsün mutasyona uğramaya devam ettiğini gözler önüne serdi. İngiliz Mirror gazetesinde yayınlanan habere göre, Güney Afrikalı bilim adamları 2021 senesinin Mayıs ayında C.1.2 isimli bir mutasyon tespit ettiklerini duyurdu. Yapılan ilk araştırmalara göre, söz konusu varyantın ‘en bulaşıcı mutasyon’ olma ihtimali bulunuyor. Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ve KwaZulu-Natal Araştırma İnovasyon ve Dizilim Platformu, C.1.2 dizilimindeki mutasyon hızının senede 4.18 olduğunu belirledi.

Kaynak:hurriyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.