Covid-19, Çocuklarda Organ Yetmezliğine Neden Oluyor

0 76

Korona virüs, çocuklarda organ yetmezliğine neden oluyor Doç. Dr. Velat Şen, Çocukların korona virüse yakalanması için ailelere aşı olmaları çağrısında bulundu “Çocuklarda korona virüs durdurulamadığı zaman birden çok organ yetmezliğine neden olabiliyor” Diyarbakır Dicle Üniversitesi… Korona virüs, çocuklarda organ yetmezliğine neden oluyorDoç. Dr. Velat Şen, Çocukların korona virüse yakalanması için ailelere aşı olmaları çağrısında bulundu”Çocuklarda korona virüs durdurulamadığı zaman birden çok organ yetmezliğine neden olabiliyor

“DİYARBAKIR – Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve D.Ü Pandemi Hastanesi Koordinatör Doç. Dr. Velat Şen, korona virüse yakalanan çocukların organ yetmezliğine neden olduğunu belirterek, çocukların korona virüse yakalanmaması için ailelere aşı olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve D.Ü Pandemi Hastanesi Koordinatör Doç. Dr. Velat Şen, ailelere çocuklarını korona virüsten uzak tutmaları için aşı çağrısında bulundu. “Bu vaka artışları içinde çocuklarımızda etkileniyor “Korona virüs salgının çocukları ciddi etkilediğini belirten Doç. Dr. Şen, “Korona virüs salgını bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de aratarak devam ediyor.

Özellikle bazı bölgelerimizde olduğu gibi Diyarbakır’da da çok ciddi vaka artışları oldu. Bu vaka artışları içinde çocuklarımızda etkileniyor. Bu virüs bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar ilk sırada olmak üzere iyi gelişmemiş, kilogram alımı yetersiz olan çocuklar ve ek hastalıkları olan çocuklarımızı ciddi etkiliyor. Bu vaka artışlarıyla birlikte hastaneye başvuran çocuk hastaların müracaatlarında da bir artış oldu.

Çeşitli hastalıkları olan ve hastanemize başvuran çocukları yatırarak tedavi ediyoruz” dedi. “Korona virüs çocuklarda organ yetmezliğine neden oluyor “Korona virüsün çocuklarda ciddi organ yetmezliğine neden olduğunun önemini vurgulayan Doç. Dr. Şen, “Bağışıklık sistemi yetersiz olan çocuklarda korona virüs günden güne ciddi hasarlar bırakmaktadır. Bu hasar bir yerde durdurulamadığı zaman birden çok organ yetmezliğine neden olabiliyor. Özellikle son dönemde artan salgınla birlikte çocuklarda birden çok organ tutulumu dediğimiz multi sistemik enfeksiyon dediğimiz multi organ yetmezliği ile karşılaşabiliyoruz. Bu çok önemli ve kritik bir tablodur ve bu çocukları yoğun bakım ünitesine almak mecburiyetinde kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Diyarbakır’daki vaka artışlarının en önemli nedenleri taziye ve düğünlerdir “Hastanelerinde yapmış oldukları yeni uygulamayı ve vaka artışlarının sebebini anlatan Doç. Dr. Şen, “Biz üniversitemizin hastanelerinde aşının farkındalığını oluşturabilmek amacı ile polikliniklere başvuran her hastaya evvela hastalığı hakkında bilgi verdikten sonra aşı durumunu soruyoruz ve aşı ile alakalı hasta ile hasta yakınlarımızın ne tür endişesi varsa bunları da gideriyoruz. Özellikle çocuk polikliniklerine başvuran tüm anne ve babalara aşı durumunu rutin şekilde sorgulayıp aşısız olanları da üniversitemizin ve Diyarbakır’ın pek çok noktasında bulunan aşı müracaat merkezlerine yönlendiriyoruz.

Bununda meyvelerini almaya başladık. Son günlerde Diyarbakır’da günlük aşı oranı 40 binin üstünde seyrediyor. Bu gerçekten güzel bir gelişme fakat yeterli değil. Çünkü vaka sayımız çok fazla ve çok ciddi oranda aşılamayı sağlamamız gerekmektedir. Vatandaşlardan ricamız şu sıcak günlerde kapalı ortamlarda durmasınlar. Diyarbakır’daki vaka artışlarının en önemli nedenleri taziye ziyareti ve düğünler olduğuna inanıyoruz. İnsanlarımız bu tür alışkanlıklarından maalesef vazgeçemiyorlar. Şuanda müracaatlar çok ciddi oranda yüksek ve yurttaşlardan ricamız tüm sevdiklerine aşı olmaları yönünde ikna etmelerini bekliyoruz” biçiminde konuştu.

Kaynak:sondakika.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.