Çocuklarda Orta Kulak İltihabı ve Tedavisi

0 17

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı ve Tedavisi

Orta kulak iltihabı, çocukluk döneminde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Hemen hemen her çocuğun en az bir kez çoğu zaman da defalarca geçirdiği bir hastalık olarak bulunuyor.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Çocuklarda mevsimsel olarak geçişlerden dolayı meydana gelen nezle yani diğer bir ifadeyle soğuk algınlığı, tedavi edilmediği zaman beraberinde orta kulak iltihabı, sinüzit veya bronşite yol açar.

  • Orta kulak iltihabı, nezle sonrasında sonbahar veya kış aylarında yaşanır. Özellikle çocuklarda görüldüğü gibi yetişkinlerde görülmesi de mümkün.
  • Bebeklerde orta kulak iltihabı, kulak çekiştirme veya huzursuzluk şeklinde gerçekleşir. Nezle olan bir çocuk burnu tıkayarak hapşırma gerçekleştiği zaman orta kulak iltihabı burada başlar ve mikroplar kulağa girer.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Çocuklarda orta kulak iltihabınezle sonrasında oluşur. Nezle olduğu zaman tedavi edilmezse, bu durum bronşite kadar farklı hastalıkları getirebilir.

  • Orta kulak iltihabında görülen belirtiler sonrasında doktora başvurduğunuz zaman tanılar oluşturulur. Orta kulak iltihabı tedavi edilmediği zaman işitme sorununu getirir. Bu yüzden doktor kontrolünde olunması gerekiyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.