Çocuklarda Migren

0 3

Çocuklarda Migren

Migren, genel olarak yetişkinlerde görülen bir durumdur. Fakat çocuklarda da hem fiziksel hem de psikolojik olarak yaşadığı etmenlerden kaynaklı olarak migren atakları başlar.

Migren çocuklarda görülebildiği gibi bebeklik çağında bile, atak gösterir.

Çocuklarda Migren Kaç Yaşında Başlar?

Çocuklarda migren, bebeklik çağından yaşlılığa kadar görülebilir. Burada net bir başlama çağı bulunmaz. Genel olarak halk arasında yetişkinlerde görüldüğü söylense de, çocuklarda yaşanılan baş ağrıları da migrenin bir belirtisi olabilir.

  • Kız ve erkeklerde ergenlik dönemi sonrasında sıklıkla görülür. Ergenlik döneminden kaynaklı olarak başlayan ataklardır.
  • 4 ve 5 yaş aralığındaki çocuklarda da migren atakları, karşılaşılan bir durum. Migren ataklarının derecesiyle, kişide oluşturduğu etki burada değişir.

Çocuklarda Migren Nasıl Geçer?

Çocuklarda migren ataklarını önüne geçmek için bol bol su tüketmelerini sağlamanız gerekiyor. Baş bölgesinin ve alnın iki yanına soğuk uygulamalar yapılmalı. Baş ve şakak bölgelerine lavanta yağı sürmek de faydalıdır.

  • Migren için bilinen tam bir tedavi bulunmaz. Yalnızca ağrının azaltılması için bu yöntemler uygulanabilir. Çocuğun yaşına ve kilo durumuna göre ağrı kesicilerde, doktorun onayı ile beraber verilmeli.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.