Çocuklarda Kızamıkçık

0 7

Çocuklarda Kızamıkçık

Çocuklarda kızamıkçık hastalığı, rubella virüsünden kaynaklanmaktadır. Hafif ateş ve boyundaki lenf benzerinde şişkinlik görülür.

Aşı ile kızamıkçık hastalığından çocuklarınızı korumanız, mümkün. 

Kızamıkçık Hangi Yaşlarda Görülür?

Çocuklarda kızamıkçık, genel olarak 5 ila 9 yaş aralığında görülmektedir. Fakat kızamıkçık yalnızca çocuklarda görülen bir hastalık değildir. Çoğu zaman yetişkinlere de enfekte edebilir.

  • Bulaşıcı bir hastalık olduğu için çocuğunuzun kızamıkçık hastalığı geçiren herhangi bir bireyle, temas içerisinde bulunmaması gerekiyor.
  • Kızamıkçık için 1960’lı yıllarda kızamıkçık aşısı keşfedilmiştir. Bu aşı ile hastalığın çok fazla yayılmadan önlenmesi mümkün. Ya da küçük yaşlarda kızamıkçık aşısı olunduğunda da kızamıkçık yaşanmaz.

Çocuklarda Kızamıkçık Nasıl İyileşir?

Çocuklarda kızamıkçık meydana geldiği zaman bunun tedavisi esasına bakıldığı zaman destek tedavisidir.

  • Yani istirahat
  • Sıvı tedavisi
  • Oluşabilecek komplikasyonları yönelik tedavilerdir.

Kızamıkçık rahatsızlığında döküntüler başlar. Döküntüler başladıktan sonraki süreçte kişinin bir hafta boyunca evden çıkmaması gerekiyor. Herhangi bir problemi olmayan sağlıklı kişilerle temasını kısıtlaması, hastalığın farklı kişilere bulaşmasını engeller. Riskli bir rahatsızlık değildir. Fakat oluşabilecek komplikasyonlar, doktor tedavisi önerilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.