Çocuklarda İshali Ne Geçirir?

0 32

Çocuklarda ishale iyi gelen, belirli besinler vardır. Bu besinler tüketildiği zaman ishal önlenir. Havuç, muz, patates haşlaması, pirinç lapası veya pirinç suyu ishale etkili başlıca yiyeceklerdir. Çocuklarda ishali ne geçirir? Halk arasında genellikle ishale iyi gelen ürünler ise Türk kahvesi, gazoz ve maden suyudur.

Çocuklarda İshal Olunca Ne Yapmalı?

Katı gıda alan çocuklar, sütle beraber sebze, hububat ve diğer gıdaları tüketebilirler. Çocuklarda ishal durumu, tüketilen yiyeceklerle beraber önlenmektedir. Potasyum açısından zengin besinler tercih edilmeli.

  • Yoğurt, balık, pirinç lapası gibi yüksek enerji ve protein içeren yiyecekler tüketilmelidir.
  • Taze meyve suları ve muz gibi ürünlerde gün içerisindeki ara öğünler de, çocuklar ishal olduğu zaman tüketmeleri önerilir.

İshal Olan Çocuğa Sabah Kahvaltıda Ne Verilir?

Çocuklarda ishali ne geçirir? İshal olan çocuklar, her öğün doğru şekilde beslenirlerse, kısa sürede ishal geçer.

  • Kahvaltıdan yoğurt, yoğurt çorbası ve ayran gibi ürünler tüketilmeli. Bu durum ishalin süresini azalttığı gibi dışkılama sıklığını da azaltır.

DİKKAT! İshal ağrılı olarak oluşmaya başladığında, kesinlikle bir doktor kontrolü önerilir. Doktor kontrolü dışında evdeki bitkisel ürünlerle de, ishal önlenmektedir. Ishal, aşırı sulu ve kanlı bir şekilde geliyorsa tehlike oluşturduğunu söylenebilir. Burada aciliyet gerektirdiği için doktora gidilmeli.

  • Ancak tehlike oluşturmayan durumlarda doğru beslenme programları ile çocuklarda ishal geçer. Harici olarak ilaç kullanımında risk etkisi bulunduğu için doktor önerisi ile ilaç kullanmalısınız.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.